Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepłownia w Wieluniu szykuje się do budowy kotłowni biomasowej. Zużycie węgla ma spaść o połowę

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
Energetyka Cieplna jest bliska uzyskania decyzji środowiskowej dla budowy kotłowni biomasowej o mocy 10 MW. Po jej uruchomieniu spółka planuje spalać o połowę mniej węgla niż obecnie.

W Wieluniu nie będzie forsowanej przez burmistrza zakładu TergoPower, z biomasy będzie za to korzystać miejska ciepłownia. Nie będzie to jednak słoma, tylko różnego rodzaju surowiec pochodzenia drzewnego. Znamy już szczegóły dotyczące planowanej budowy kotłowni biomasowej. Energetyka Cieplna jest na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Wszystko wskazuje, że wkrótce ją dostanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie dla spalania słomy, tak dla geotermii. Radni Wielunia powołali specjalną komisję

Nowa jednostka grzewcza będzie składać się z dwóch kotłów o mocy 5 MW każdy. Na kotłownię wydzielona zostanie część placu, gdzie obecnie składowany jest opał. Instalacja zostanie wyposażona w urządzenia oczyszczania spalin i 30-metrowy komin. Paliwo będzie stanowić biomasa drzewna. Przewidziano technologię z odzyskiem ciepła ze spalin. Spółka zabiega o dofinansowanie unijne na inwestycję w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wniosek o pozwolenie środowiskowe dla budowy instalacji produkcji ciepła z biomasy o mocy 10 MW ciepłownia złożyła w Urzędzie Miejskim w październiku. Wkrótce potem magistrat wystąpił o niezbędne opinie. Wiadomo już, że wszystkie instytucje uznały, że inwestor nie musi robić szczegółowego raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

„Z uwagi na skalę przedmiotowego przedsięwzięcia stwierdza się, że możliwość ponadnormatywnego oddziaływania na środowisko nie będzie miała miejsca. Emisje z terenu planowanej inwestycji nie pogorszą istniejącego stanu środowiska i nie przyczynią się do przekroczenia dotychczasowych standardów jakości powietrza”- czytamy w opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi, wydanej 29 stycznia. Dalej jest m.in. o tym, że nie będzie też przekroczeń dopuszczalnych norm hałasu.

RDOŚ polecił jednak wieluńskim urzędnikom, aby w decyzji środowiskowej zawrzeć szereg wymogów dla ciepłowni, zarówno w fazie budowy, jak i eksploatacji nowego źródła ciepła. Jeden z nich dotyczy ograniczenia ilości spalanego węgla do poziomu, która spółka zadeklarowała we wniosku. Czyli do 9 tysięcy ton rocznie, co stanowi połowę obecnego zużycia. W efekcie zakład znacznie zmniejszy emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

EC produkuje ciepło z trzech kotłów na miał węglowy. Są one wyposażone w układy odpylania, połączone ze 100-metrowym kominem. Mimo to, ciepłownia przekracza dozwolone normy w zakresie emisji szkodliwego pyłu zawieszonego PM 2.5. Po uruchomieniu kotłowni biomasowej i równoczesnej zakładanej redukcji spalanego węgla poziom pyłu PM 2.5 spadnie o blisko 40 proc.

Bazując wyłącznie na węglu, EC emituje duże ilości dwutlenku węgla, a koszty z tym związane rosną w szybkim tempie. To z kolei skutkuje podwyżkami opłat za ciepło dla mieszkańców Wielunia. W tym sezonie grzewczym taryfa wzrosła średnio o 11 proc. Inwestycja w instalację biomasową ma pozwolić spółce złagodzić skutki restrykcyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

- Całkowicie odejść od węgla się nie da, ale idziemy w kierunku dywersyfikacji paliw. Liczymy, że dzięki temu uda się zahamować dalsze wzrosty cen wytworzenia ciepła, a być może nawet je obniżyć. Kluczowe znaczenie będzie mieć cena biomasy na rynku - mówi Zygmunt Bednarski, prezes Energetyki Cieplnej w Wieluniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto