Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geotermia w Wieluniu. Ciepłownia, a może kompleks jak w Uniejowie? Ratusz złożył niekompletny wniosek o dotację na odwiert próbny

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. termyuniejow.pl
Wody termalne pod Wieluniem potencjalnie nadają się do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych, a nawet leczniczych – oceniają eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego. Gmina Wieluń złożyła wniosek o dofinansowanie odwiertu próbnego, jednak niekompletny. Dzisiaj (16 listopada) radni przegłosowali wniosek wzywający burmistrza do niezwłocznego przesłania brakującej dokumentacji.

Po wielu miesiącach przygotowań Urząd Miejski w Wieluniu złożył wniosek o dofinansowanie odwiertu, który pozwoli precyzyjnie określić potencjał wód znajdujących się głęboko pod miastem. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożono jednak niekompletną dokumentację. Podczas spotkania z przedstawicielami Funduszu ustalono, że wniosek Wielunia zostanie przyjęty do rozpatrzenia, a z czasem gmina dostarczy brakujące załączniki.

Chodzi głównie o projekt robót geologicznych, zawierający szczegółowe parametry wiercenia, który na moment składania aplikacji nie był zatwierdzony przez marszałka woj. łódzkiego. Formalności zostały już załatwione, jednak burmistrz zwleka z przesłaniem dokumentów do NFOŚiGW. Czeka na monit w tej sprawie. Temat poruszono na sesji rady miasta w poniedziałek, 16 listopada.

- Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnego wezwania do uzupełnienia wniosku geotermalnego. Jak dostaniemy, to prześlemy prawomocną decyzję dotyczącą robót geologicznych, czyli dokument, którego brakowało – wyjaśniał burmistrz Paweł Okrasa w odpowiedzi na zapytanie radnego Romana Drosińskiego, przewodniczącego komisji doraźnej ds. geotermii.

Radni nie akceptują przyjętej przez burmistrza taktyki. Domagają się niezwłocznego wysłania brakującej dokumentacji, zamiast biernie czekać na pismo z NFOŚiGW. - Pozwoli to na szybsze uzyskanie decyzji w sprawie dofinansowania odwiertu – przekonuje przewodniczący rady Tomasz Akulicz. Jego wniosek o zobowiązanie burmistrza do podjęcia działań został przyjęty większości głosów.

Wody termalne pod Wieluniem potencjalnie nadają się do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych, a nawet leczniczych. Tak wynika z opracowania Państwowego Instytutu Geologicznego, wykonanego kilka miesięcy temu na zamówienie urzędu miasta. Liczące ponad 100 stron studium zostało załączone do wniosku o fundusze zewnętrzne na wykonanie odwiertu próbnego. Jest możliwość sfinansowania kosztownych prac geologicznych w całości z budżetu państwa.

"W oparciu o doświadczenia z już istniejących obiektów krajowych oraz o dane archiwalne, za najbardziej obiecujące kierunki wykorzystania wód podziemnych zaliczonych do kopalin rejonu Wielunia należy uznać ciepłownictwo z uzupełniającym kierunkiem rekreacyjno-balneoterapeutycznym" - konkludują eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego.

W ich ocenie najbardziej perspektywiczne wody znajdują się na głębokości 1200-1400 metrów w utworach triasu dolnego. Temperatura wód prawdopodobnie dochodzi tutaj do 45-50 stopni Celsjusza. Największe ryzyko jest związane z wydajnością złóż, od której zależy powodzenie ewentualnej budowy ciepłowni geotermalnej. Wynosi ona przypuszczalnie 50-60 metrów sześciennych na godzinę, czyli na granicy minimalnego zapotrzebowania.

_- Uzyskanie wydajności w granicach 50 m3/h może ograniczyć wykorzystanie wód termalnych jedynie do rekreacji _– zaznaczają autorzy opracowania. Do jego przygotowania posłużono się przede wszystkim wynikami badań geologicznych wykonanych wiele lat temu w głębokich otworach poszukiwawczych w okolicy Wielunia. Najważniejsze wnioski ekspertów PIG prezentujemy w galerii zdjęć.

W Polsce funkcjonuje obecnie dziewięć ciepłowni geotermalnych, w tym sześć komunalnych. Ewentualna budowa takiego obiektu w Wieluniu również mogłaby zostać dofinansowana z budżetu państwa. Służy temu program Polska Geotermia Plus.

Jeśli po wykonaniu odwiertu próbnego wydajność wód podziemnych okaże się za niska dla ciepłowni, do rozważenia zostanie zasilanie nimi kompleksu rekreacyjnego. Obiektów z basenami termalnymi funkcjonuje w kraju 19, najbliższy w oddalonym o 100 km Uniejowie, gdzie równolegle wykorzystuje się wody termalne do zabiegów leczniczych (balneoterapii). W rejonie Wielunia prawdopodobnie występują wody chlorkowe ze znaczącą zawartością jodku, a takie z powodzeniem są stosowane w uzdrowiskach. Pytanie, czy Wieluń ma szansę konkurować z Uniejowem? W ocenie PIG „należy uznać, iż cel inwestycyjny w postaci budowy kompleksu rekreacyjno-balneoterapeutycznego w Wieluniu jest uzasadniony, jednocześnie obarczony istotnym ryzykiem inwestycyjnym”.

ZOBACZ TEŻ: Wieluński Klaster Energii zaczyna działalność. Podpisano porozumienie przy udziale wiceministra klimatu ZDJĘCIA, WIDEO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto