Burmistrz Pajęczna z podwyżką. Piotr Mielczarek zarobi ponad 15 tys. zł. Co z radnymi?

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Piotr Mielczarek, Burmistrz Pajęczna
Piotr Mielczarek, Burmistrz Pajęczna Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
Burmistrz Pajęczna Piotr Mielczarek decyzją Rady Miejskiej otrzymał podwyżkę wynagrodzenia. Szef ratusza będzie zarabiał nieco ponad 15,5 tys. zł miesięcznie. Oznacza to podwyżkę o 5 tys. zł i jest to najniższe wynagrodzenie, jakie rada zgodnie z nowymi przepisami mogła przyznać burmistrzowi. Spore zamieszanie wywołał temat podwyżki diet. Radni nie potrafili dojść do porozumienia w tej sprawie.

We wtorek 30 listopada Rada Miejska w Pajęcznie pochyliła się nad podwyżkami wynagrodzenia burmistrza i diet radnych. W sprawie wysokości wynagrodzenia dla szefa ratusza radni pochylili się nad dwoma propozycjami. Komisja społeczna zaproponowała kwotę 15 tys. 576 zł brutto, komisja gospodarcza zaproponowała z kolei 16 tys. 965 zł brutto.

Pierwsza z propozycji to kwota minimalna, jaką Burmistrz Pajęczna może zarobić zgodnie z obowiązującymi od 1 listopada bieżącego roku przepisami. Jeszcze przed głosowaniem radny Robert Sikora zaznaczył, że jest przeciwny podnoszeniu wynagrodzenia burmistrza "ponad miarę" zaznaczając, że zgodnie z propozycją komisji gospodarczej burmistrz otrzymałby podwyżkę w wysokości 6,5 tys. zł.

Marcin Krzak dopytywał z kolei, czy przewodniczący rady Leszek Janeczek nie uważa, że podejmowanie na szczeblu centralnym decyzji dotyczących wysokości zarobków burmistrzów jest likwidowaniem suwerenności samorządów.

Określenie minimalnego wynagrodzenia w ustawie jest naruszeniem pewnych zasad samorządności, bo to ma olbrzymi wpływ na nasz budżet. Nie wszystkie samorządy są finansowo jednakowe. Są bogatsze gminy, które stać może i na 20 - 30 tysięcy, ale są też biedniejsze, które borykają się z problemami - mówił Leszek Janeczek.

Przewodniczący zaznaczył jednak, że jeśli rada nie podejmie uchwały dotyczącej podwyżki, to działania w tym zakresie z powodu bezczynności radnych podjąć będzie musiał Wojewoda Łódzki.

Rada Miejska w Pajęcznie odrzuciła wniosek komisji gospodarczej i przyjęła większością głosów wniosek komisji społecznej. Tym samym burmistrz Piotr Mielczarek będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości nieci ponad 15,5 tys. zł z wyrównaniem od 1 sierpnia.

Zdecydowanie więcej emocji, niż wysokość wynagrodzenia burmistrza wzbudził temat podwyżki diet radnych. Propozycję podwyżek przedstawiły dwie komisje: społeczna i gospodarcza, a dodatkowo swoją propozycję przedstawił radny Marcin Krzak. Decyzją rady jednak wniosek radnego, który proponował mniejsze niż komisje podwyżki diet nie został nawet poddany pod głosowanie.

W dalszej części obrad odrzucone zostały jednak także propozycje komisji, po czym przewodniczący ogłosił przerwę, by przedyskutować sprawę wysokości diet.

Po wznowieniu obrad Leszek Janeczek poinformował, że wobec odrzucenia wszystkich wniosków w sprawie wysokości diet, dalej obowiązuje stara uchwała w tej sprawie. Oznacza to, że Rada Miejska w Pajęcznie póki co nie podwyższyła sobie wysokości diet. Radni będą jednak próbowali wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.

W naszej galerii zdjęć znajdziecie informacje na temat tego, jak głosowali radni w sprawie podwyżek. Znajdziecie tam też dane o wysokości diet proponowanych przez radnego Marcina Krzaka oraz obie komisje. W przypadku propozycji komisji wysokość diet określona jest w formie procentu kwoty bazowej, która wynosi 2 tys. 147 zł i 31 gr. Radny Marcin Krzak podał z kolei konkretne kwoty przysługujące radnym wg jego propozycji.

Piotr Mielczarek, Burmistrz Pajęczna

Burmistrz Pajęczna z podwyżką. Piotr Mielczarek zarobi ponad...

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Materiał oryginalny: Burmistrz Pajęczna z podwyżką. Piotr Mielczarek zarobi ponad 15 tys. zł. Co z radnymi? - Pajęczno Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie