Budżet Wielunia na 2021 r. Rekordowe wydatki i znaczny wzrost zadłużenia. Zobacz TOP 25 inwestycji planowanych przez gminę

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
30 grudnia radni Wielunia pochylą się nad uchwałą w sprawie budżetu gminy na 2021 rok. Projekt jest bardzo ambitny, ale jednocześnie gmina planuje mocno się zadłużyć. Na inwestycje przewidziano niespełna 55 mln zł, a dług gminy wzrośnie o niespełna 22 mln zł. Rodzą się wątpliwości, czy rozbudowany plan finansowy jest realny do wykonania. Podatki lokalne nie wzrosną, mieszkańcy mogą natomiast spodziewać się podwyżki opłat za odbiór śmieci. W galerii zdjęć prezentujemy 25 największych pod względem kosztów inwestycji, jakie gmina planuje wykonać w 2021 r.

Projekt budżetu Wielunia na przyszły rok zakłada dochody na poziomie 169,5 mln zł, a po stronie wydatków 191,2 mln zł. Planowany deficyt wynosi więc 21,7 mln zł i o tyle też ma wzrosnąć zadłużenie gminy, osiągając na koniec 2021 r. poziom ponad 58 mln zł. Założono bowiem pokrycie deficytu kredytem bankowym w kwocie 16,5 mln zł oraz dwiema pożyczkami z funduszu ochrony środowiska o łącznej wartości ponad 5 mln zł. Oprócz tego gmina zaciągnie ponad 8 mln zł kredytu na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Co na to radni? W rozmowie z nami wiceprzewodniczący rady Piotr Radowski nie miał większych zastrzeżeń do znacznego wzrostu zadłużenia gminy. Zwrócił uwagę, że pożyczki z funduszu ochrony środowiska będzie można częściowo umorzyć. To fakt, tyle że łączna suma tych pożyczek to niewiele w porównaniu do kredytu bankowego, jaki gmina planuje zaciągnąć w 2021 r. Z drugiej strony, pomimo kryzysu epidemicznego sytuacja finansowa gminy pozostała stabilna.

- Nie ma drastycznych strat w dochodach. Przyszłoroczny plan nie odbiega znacząco od lat wcześniejszych. Możliwości budżetowe są spore – podkreśla Radowski.

Nasz rozmówca widziałby w budżecie jeszcze kilka innych przedsięwzięć inwestycyjnych. - Chciałoby się więcej. Urząd powinien skupić się w pierwszej kolejności na realizowaniu zadań, na które posiada już dokumentacje projektowe, a nie tworzyć nowe. W planie finansowym brakuje inwestycji, o które wnioskowaliśmy na etapie tworzenia budżetu, jak np. remont łącznika ulic Nadodrzańskiej i Ogrodowej – zwraca uwagę Piotr Radowski.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: NAJWIĘKSZE INWESTYCJE GMINY WIELUŃ PLANOWANE DO REALIZACJI W 2021 ROKU (uszeregowane od najmniejszej do największej pod względem kosztów).Należy pamiętać, że podane kwoty nie zawsze są tożsame z całkowitymi wartościami poszczególnych przedsięwzięć - niektóre są rozłożone na kilka lat, a tutaj podajemy wyłącznie kwoty planowane do wydania w przyszłym roku.

Podatki lokalne w 2021 r. pozostaną na dotychczasowym poziomie. Mieszkańcy mogą natomiast spodziewać się wzrostu opłat śmieciowych, które aktualnie wynoszą 15 i 30 złotych miesięcznie od osoby. Nie wiadomo jeszcze, o ile wzrosną. „W przyszłym roku planuje się zmianę stawek za odbiór odpadów komunalnych ze względu na rosnące koszty odbioru i wywozu śmieci oraz wzrost opłat środowiskowych”- czytamy w projekcie uchwały budżetowej. Nastąpią również zmiany w opłatach za parkowanie w centrum Wielunia. CZYTAJ: Kolejne zmiany w strefie płatnego parkowania w Wieluniu. Od lutego 2021 r. za półgodzinny postój w centrum zapłacimy złotówkę

Na zadania inwestycyjne przewidziano astronomiczną, jak na wieluńskie warunki, sumę niespełna 55 mln zł. Tu jednak ważne zastrzeżenie. Na pulę inwestycyjną składają się również znaczne wydatki, które widniały w budżecie na 2020 rok, lecz nie zostały wykonane. Chodzi tutaj przede wszystkim o projekt budowy systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, którego łączna wartość sięga 16 mln zł.

To bardzo kosztowne przedsięwzięcie miało być realizowane w cyklu dwuletnim. W 2020 roku planowano przerobić wydatki na poziomie 10 mln zł, tymczasem przygotowania to inwestycji przedłużyły się i nie wydano jeszcze ani złotówki. Zadanie zostało wycofane z tegorocznego budżetu na ostatnim posiedzeniu rady miasta, które odbyło się 14 grudnia. Rezultat tego jest taki, że pierwotnie rozłożone na dwa lata 16 mln zł teraz ma zostać wydane w trakcie jednego tylko roku budżetowego! Zadanie z kategorii karkołomnych.

- Mam nadzieję, że burmistrz wyciągnie z doświadczeń ostatnich lat właściwe wnioski i przełoży się to na lepszą realizację budżetu, niż miało to miejsce w tym roku. Budżet na 2020 r. też był bardzo ambitny, a pewne planowane zadania nie zostały wykonane, a na niektóre nawet nie ogłoszono przetargów – dodaje Piotr Radowski.

Projekt odpadowy zostanie w ok. 60 proc. sfinansowany z zewnętrznych źródeł. Bezzwrotna dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynosi 9 mln zł. Pożyczka z NFOŚ, która potencjalnie może być częściowo umorzona, to ponad 4 mln zł. Pozostałe 3 mln zł to podatek VAT, który gmina zapłaci z własnego budżetu. O ZAKRESIE PRZEDSIĘWZIĘCIA PISALIŚMY TUTAJ.

Druga co do wielkości nakładów inwestycja planowana w 2021 r. to budowa hali sportowo-widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 5. To zadanie też miało rozpocząć się w tym roku, jednak do dziś nie został ogłoszony przetarg. Burmistrz mówił na ostatnich sesjach radnym, że projekt hali wymaga jeszcze dodatkowych konsultacji. Nie wiadomo, kiedy uruchomiona zostanie procedura wyboru wykonawcy inwestycji. Na 2021 rok planuje się wydać na ten cel 5,5 mln zł. Całkowitą wartość zadania szacuje się na 15 mln zł, z czego 3 mln zł pokryje dofinansowanie z ministerstwa sportu.

Sesja budżetowa Rady Miejskiej w Wieluniu odbędzie się 30 grudnia.

Budżet Wielunia na 2021 r. Rekordowe wydatki i znaczny wzros...

Od 15 maja bez maseczek, ale tylko na powietrzu

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Realista

Ponawiam pytanie - czy jakaś część środków zostanie zainwestowane w ochronę życia skrzywdzonych i ponizonych obywateli przed niesprawiedliwościa i bezprawiem ???

R
Realista

Bardzo dobrze. Ale zainwestujcie też w ochronę życia i nie tylko tego nienarodzonego ale i każdego. Aby nie było odejść z głupich powodów ponieważ nikt skrzywdzonymi człowiekowi nie pomógł.

R
Realista

A kiedy zainwestują w ochronę obywateli przed bezprawiem ? Kiedy zdrowie i życie uczciwych i praworzadnych obywateli będzie chronione ? Kiedy owi DOBRZY i szlachetni ludzie przestaną być skrzywdzeni i poniewierani ? Jeszcze w czasach tak potwornej pandemi wyzywać się na obywatelach szanujacych prawo i płacących podatki. Człowieczeństwo i godność ludzką żeby tak głęboko sięgnęła rynsztoku.

Dodaj ogłoszenie