Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynki użyteczności publicznej w gminie Biała zostały docieplone i wyposażone w piece na pellet oraz baterie słoneczne FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Porządnie docieplone, opalane biomasą i zasilane w prąd z paneli słonecznych – tak prezentują się teraz budynki użyteczności publicznej w gminie Biała, które przeszły modernizację energetyczną przy udziale finansowania unijnego.

Kompleksowych termorenowacji doczekały się budynki Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki remontom zwiększyła się ich efektywność energetyczna. Ograniczone zostało zużycie energii cieplnej, które wytwarzają teraz ekologiczne źródła. Dodatkowo baterie fotowoltaiczne przyniosą wymierne oszczędności w wydatkach na prąd.

Wartość inwestycji wyniosła łącznie 2,6 mln zł. Dużą część kosztów pokryło pozyskane przez gminę dofinansowanie unijne. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wynosi niepena 1,7 mln zł.

- Jesteśmy już po odbiorach budynków, nowe piece zostały uruchomione. Aktualnie rozliczamy się z Urzędem Marszałkowskim, który przyznał nam dofinansowanie. Nasz wniosek był wysoko sklasyfikowany. Bez wsparcia zewnętrznego nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić inwestycji w takiej skali – mówi Aleksander Owczarek, wójt gminy Biała.

Oba budynki zostały gruntownie docieplone. Zarówno w jednym, jak i drugim, źródłami ciepłami są teraz piece opalane pelletem (przy okazji zmodernizowano układy grzewcze). Zainstalowano też energooszczędne oświetlenie. Dodatkowo w budynku OSP wymienione zostały stare okna i drzwi zewnętrzne. Budynki urzędu i ośrodka kultury zasilają w energię elektryczną panele słoneczne o mocy 17 kilowatów. W przypadku remizy moc instalacji fotowoltaicznej to 21 kW.

Termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej w gminie Biała wykonały dwie różny firmy. Umowy wykonawcze zostały podpisane w wrześniu 2020 r. i lutym br. Wskutek inwestycji ekologiczne źródła ogrzewania zyskały również inne instytucje. Piec w siedzibie władz gminy zasila jednocześnie budynki poczty i komisariatu policji, natomiast OSP dzieli kotłownię z przedszkolem.

- Zainwestowaliśmy w nowoczesne piece na pellet, wyposażone w automatykę do pełnego programowania dostarczanej energii cieplnej – podkreśla wójt Aleksander Owczarek. Dodaje, że był problem z dostawą kotłów, co spowodowało przesunięcie terminu wykonania całej inwestycji, który pierwotnie wyznaczony był na wrzesień.

To kolejna inicjatywa samorządu Białej obliczona na uzyskanie efektywności energetycznej na miarę XXI w. Gmina może poszczycić się oszczędnym oświetleniem ulicznym. 80 proc. lamp działa w technologii LED, a w planach na niedaleką przyszłość jest modernizacja pozostałych słupów oświetleniowych. - Nie wygaszamy świateł na noc, a i tak mamy bardzo duże oszczędności – zapewnia wójt.

Budynki użyteczności publicznej w gminie Biała zostały docie...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto