Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Łodzi. Jakimi trasami i o której godzinie przejdą procesje w 2023 roku?

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Archiwum Polska Press
W czwartek 8 czerwca przypada uroczystość Bożego Ciała. Tego dnia ulicami miast przejdą procesje, które zatrzymują się przy czterech ołtarzach przy których są czytane ewangelie. Tradycja święta sięga średniowiecza, do Polski trafiło w XVI w. Podczas Bożego Ciała odbywa się uroczysta procesja wiernych do czterech ołtarzy. Katolicy maja tego dnia obowiązek uczestnictwa we mszy.

Boże Ciało 2023 w Łodzi

W Łodzi niemal każda z parafii organizuje własną procesję po terenie parafii. Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś będzie przewodniczył mszy o godz. 10 w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej, po której wyruszy procesja eucharystyczna do 4 ołtarzy ul. Mickiewicza i ul. Piotrkowską, a zakończenie nastąpi przy archikatedrze. Będzie to tzw. procesja centralna, do uczestnictwa, w której zachęcają inne parafie w Śródmieściu m.in. jezuitów i dominikanów przy ul. Sienkiewicza.
W związku z uroczystościami w Łodzi pojawią się czasowe zatrzymania i zmiany tras komunikacji miejskiej w całym mieście. W godz. 11 - 13.30 zmianie ulegną trasy linii 2AB, 3B, 11 i 19 oraz w godzinach 11 - 11.30 zmianie ulegnie trasa linii 65AB. Dodatkowo uruchomiona zostanie autobusowa linia autobusowa Z2. Natomiast w piątek 9 czerwca większość linii autobusowych i tramwajowych w Łodzi kursować będzie według sobotniego rozkładu.

Procesje Boże Ciało 2023

W związku z uroczystościami w Łodzi pojawią się czasowe zatrzymania i zmiany tras komunikacji miejskiej w całym mieście. W godz. 11 - 13.30 zmianie ulegną trasy linii 2AB, 3B, 11 i 19 oraz w godzinach 11 - 11.30 zmianie ulegnie trasa linii 65AB. Dodatkowo uruchomiona zostanie autobusowa linia autobusowa Z2. Natomiast w piątek 9 czerwca większość linii autobusowych i tramwajowych w Łodzi kursować będzie według sobotniego rozkładu.

Centralna procesja Bożego Ciała w Łodzi wyruszy z kościoła pw. Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej po mszy o godz. 10. Będzie jej przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. Procesja przejdzie ulicami Mickiewicza i Piotrkowską do bazyliki archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki.

W parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Retkińskiej 127 procesja Bożego Ciała wyruszy po zakończeniu mszy, która rozpocznie się o godz. 10.
Procesja przejdzie: - z placu kościelnego na ul. Retkinską,
- ul. Retkińską do al. Kard. Stefana Wyszyńskiego
-al. Kard. Stefana Wyszyńskiego do ul. Przełajowej
- ul. Przełajową do ul. Florecistów
- ul. Florecistów do ul. Retkińskiej
- ul. Retkińską do kościoła gdzie nastąpi błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque przy ul. Zgierskiej 123 procesja wyruszy po mszy św. o godz. 10 ulicami: Zgierską, Biegańskiego, Orzeszkowej, Julianowską i Zgierską z powrotem do kościoła.

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Rzgowskiej 88 - procesja wyruszy po mszy o godz. 9.30. Ołtarze będą ustawione: przy ul. Odyńca 30, ul. Kraszewskiego i Naruszewicza, bramie wjazdowej do Centrum Służby Rodzinie i przy kościele przy ul. Broniewskiego.

W parafii św. Jana Ewangelisty i NMP Matki Kościoła przy ul. Kazimierza Odnowiciela 5 po mszy świętej o godz. 12.

W parafii pw. św.. Józefa przy ul. Ogrodowej 22 procesja zacznie się po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10 w kościele św. Jerzego i przejdzie następującą trasą: ul. św. Jerzego, Cmentarną, Ogrodową, przez parking Manufaktury, Ogrodową do kościoła św. Józefa.

W parafii pw. św. Anny przy al. Śmigłego-Rydza 24/26 procesja wyruszy po mszy św. o godz. 11.00 do 4 ołtarzy. Poszczególne ołtarze przygotują:
– Służba Ołtarza,
– Firma Heleny Skrzydlewskiej
– Akcja Katolicka
– Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota św. Michała Archanioła, Żywa Róża i Asysta.

Parafia pw. św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi przy ul. Kopcińskiego 1/3. Procesja rozpocznie się po mszy o godzinie 10 i przejdzie ulicami: Kopcińskiego, Jaracza i Uniwersytecką przez Plac Pokoju.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościelnej 8/10 procesja do czterech ołtarzy wyruszy po mszy o godz. 10.30.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Boże Ciało w Łodzi. Jakimi trasami i o której godzinie przejdą procesje w 2023 roku? - Dziennik Łódzki

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto