Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biurowiec przy Sieradzkiej w Wieluniu odżyje

Zbyszek Rybczyński
Zbyszek Rybczyński
Opustoszały biurowiec przy wjeździe do Wielunia od strony Sieradza stanie się jedną z wizytówek miasta

Nabywca obiektu przy ulicy Sieradzkiej przygotowuje się do jego kapitalnego remontu. Opustoszałe pomieszczenia zostaną przerobione na mieszkania i lokale komercyjne. Zmieni się rónież otoczenie wieżowca.

ZUGiL sprzedał wieżowiec biznesmenowi spoza Wielunia w kwietniu 2016 r. Transakcję poprzedziły wielomiesieczne negocjacje z udziałem biura nieruchomości. Przypomnijmy, że pracownicy ZUGiL-u wyprowadzili się z 30-letniego biurowca pod koniec poprzedniej dekady. Mało kto w mieście wierzył, że okazały budynek znajdzie inwestora i zyska nowe życie.

W ostatnim czasie zielone światło dla adaptacji budynku zapalili wieluńscy radni. Zatwierdzili plan zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości u zbiegu ulic Sieradzkiej i Ciepłowniczej. Jej podstawową funkcją jest teraz budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne.

Przed uchwaleniem planu pojawiły się pewne wątpliwości. Były biurowiec ZUGiL-u jest najwyższym budynkiem w mieście. Tymczasem w nadrzędnym opracowaniu planistycznym gminy, czyli studium przestrzennym, maksymalna wysokość zabudowy dla terenów mieszkaniowych została określona na 15 metrów.

- Jak to ma się do tego biurowca? - dociekał radny Grzegorz Kucharski. Jego zastrzeżenia są związane z tym, że plan miejscowy naruszający ustalenia studium mógłby zostać unieważniony.

- Oczywiście nie ma mowy o obcięciu górnych kondygnacji, bo jest to niemożliwe - mówi architekt dr Danuta Mirowska-Walas, która od wielu lat kreśli plany przestrzenne Wielunia. Tłumaczy, że wskaźniki studium są wytycznymi, które można modyfikować w zależności od uwarunkowań danego terenu. W tym konkretnym przypadku plan dopuszcza mieszkania do wysokości 43 metrów.

Radny Kucharski nie kryje zdziwienia, że są możliwe tak duże odstępstwa od normy. Inna jego wątpliwość dotyczy parkingów. Plan miejscowy narzuca inwestorowi konkretną ilość miejsc postojowych (jedno stanowisko na dwa mieszkania, 25 miejsc na 1.000 metrów kw. powierzchni biurowej, itd.). Pytanie, gdzie one się pomieszczą na niewielkiej działce? - Plan umożliwia inwestorowi budowę parkingu wielopoziomowego od strony Ciepłowniczej - odpowiada Mirowska-Walas.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to obiekt w nowej odsłonie powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku. Inwestor zapowiada, że po remoncie budynek stanie się wizytówką Wielunia. Zresztą planiści postawili wymóg, że elewacje od strony ulic muszą mieć podwyższony standard.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto