Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka nie wyklucza. Powiatowa książnica w Wieluniu stanie się przyjaźniejsza dla osób ze specjalnymi potrzebami

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Bibliotekarze biorą już udział w warsztatach podnoszących ich kompetencje
Bibliotekarze biorą już udział w warsztatach podnoszących ich kompetencje Facebook/Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu
Oferta kulturalna bardziej dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami – to główne założenie projektu realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu. Placówka otrzymała grant w kwocie prawie 100 tys. zł

Szkolenia dla pracowników, cykl warsztatów arteterapeutycznych, zakup księgozbioru z dużą czcionką, wystawę poprojektowa oraz mural na budynku biblioteki. To wszystko przewidziano w projekcie pn. "Biblioteka nie wyklucza", którego realizację rozpoczęła właśnie Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu. Na działania pozyskano grant w wysokości 97.220 zł, a ich celem jest zwiększenie możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym biblioteki wszystkim użytkownikom, głównie osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Dofinansowanie przyznał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Kultura bez barier”.

Bibliotekarze biorą już udział w warsztatach podnoszących ich kompetencje. Mają za sobą m.in. dwudniowe szkolenie prowadzone przez Gabrielę Kwartę, trenerkę organizacji Good Books. Koncentrowało się ono na tworzeniu oferty kulturalnej dla osób ze specjalnymi potrzebami i przygotowywaniu dla nich odpowiednich komunikatów.

- Nasz zespół posiada teraz niezbędną wiedzę i narzędzia do tworzenia łatwych do zrozumienia tekstów w bibliotece, a także wdrażania nowatorskich metod służących zwiększeniu dostępności. Dołożymy wszelkich starań, by nasze produkty, usługi i komunikacja pozwoliły na stworzenie integracyjnego środowiska w bibliotece – zapewnia Magdalena Wicher, dyrektor PBP w Wieluniu.

Drugi etap projektu "Biblioteka nie wyklucza" to cykl warsztatów dla użytkowników książnicy z: tworzenia makramy, malowania metodą puringu, ceramiki oraz graffiti. Warsztaty są dostępne dla wszystkich zainteresowanych bez względu na możliwości fizyczne, percepcyjne czy intelektualne. Zainteresowane osoby mogą uzyskać szczegółowe informacje na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.powiat.wielun.pl albo pod nr tel. 43 843 96 35.

Zakup książek z dużą czcionką poszerzy ofertę literacką dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Po zakończeniu warsztatów zorganizowana zostanie wystawa podsumowująca projekt, która będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Graffiti powstanie na ścianie siedziby biblioteki przy ul. Śląskiej.

- Mural będzie miał wartość artystyczną, ale przede wszystkim informacyjną. On również zwiększy dostępność do naszej instytucji kultury – zapowiada Magdalena Wicher.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto