Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie kolejne miasto w powiecie wieruszowskim? Bolesławiec zaczyna procedurę przywrócenia praw miejskich

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Do dzisiaj zabudowa Bolesławca oraz układ urbanistyczny zachowały miejski charakter
Do dzisiaj zabudowa Bolesławca oraz układ urbanistyczny zachowały miejski charakter arch. Gminy Bolesławiec
Bolesławiec w powiecie wieruszowskim był miastem w latach 1266-1870. Czy odzyska prawa miejskie w 2024 r.? Samorząd gminny podjął uchwałę intencyjną w tej sprawie, teraz czas na konsultacje społeczne

Bolesławiec to kolejna miejscowość w powiecie wieruszowskim, która może ponownie stać się miastem. Od 1 stycznia 2020 r. prawami miejskimi cieszy się Lututów. W przypadku Bolesławca zmiana statusu może dokonać się z początkiem 2024 r. Pierwszy formalny krok został właśnie postawiony – 15 lutego Rada Gminy podjęła decyzję intencyjną w tej sprawie. Uchwała przyjęta jednogłośnie otwiera procedurę administracyjną i zobowiązuje wójta do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami gminy. Ich wynik jest jednym z czynników (obok m.in. uwarunkowań historycznych, urbanistycznych, infrastrukturalnych, demograficznych), które są brane pod uwagę przy nadawaniu praw miejskich.

- Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych wysyłamy wszystkie informacje z tym związane i to Rada Ministrów decyduje czy Bolesławiec będzie miastem, czy nie. Moim zdaniem naprawdę bierzemy udział w sesji, która może mieć znaczenie historyczne – zwracała się do radnych wójt Dorota Makówka.

Bolesławiec zachował miejski układ urbanistyczny

Bolesławiec był miastem w latach 1266-1870. Do dzisiaj zabudowa miejscowości oraz układ urbanistyczny zachowały miejski charakter. W centrum znajduje się prostokątny rynek z zielenią i pomnikiem upamiętniającym mieszkańców gminy, poległych w walce za wolność ojczyzny. W tym miejscu do XVIII w. znajdował się ratusz miejski. W miastach lokowanych na prawie niemieckim z każdego rogu rynku wychodziły dwie ulice i tak po dziś dzień jest w Bolesławcu. Herb gminy bezpośrednio nawiązuje do wizerunków z pieczęci miasta Bolesławca.

Bolesławiec otrzymał lokację miejską w 1266 r. od księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Swe prawa miał wzorować na Kaliszu, a później na Wieluniu. W XIV wieku król Kazimierz Wielki wzniósł zamek ceglany, który po 1370 r. rozbudował Władysław Opolczyk, wystawiając 8-boczną wieżę, która zachowała się do czasów współczesnym i jest jednym z najbardziej charakterystycznym miejsce powiatu wieruszowskiego. Miastu najlepiej wiodło się w XVI stuleciu i pierwszej połowie wieku XVII. Przez Bolesławiec przebiegał wtedy jeden z głównych szlaków handlowych ówczesnej Rzeczypospolitej, zwany nawet „drogą bolesławiecką”.

Bolesławiec utracił prawa miejskie w 1870 r., kiedy reforma carska zamieniła wiele miast w Królestwie Polskim na wsie i osady. Był to przejaw represyjnej polityki władz zaborczych po upadku powstania styczniowego. Właśnie w trakcie obchodów 160. rocznicy powstania w Bolesławcu ogłoszono rozpoczęcie starań o odzyskanie prac miejskich, do czego zachęcił władze samorządowe wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Osjaków miastem?

Oprócz Bolesławca temat podjęto m.in. w Osjakowie. Tutaj już 23 lutego rozpoczęły się konsultacje społeczne, a urząd przygotował kampanię informacyjną, która ma oswoić społeczeństwo z ewentualną zmianą statusu miejscowości. Samo uzyskanie praw miejskich nie powoduje zmian w lokalnych podatkach i opłatach, nie rodzi też konieczności wymiany dokumentów. Rolnicy nie muszą obawiać się utraty dopłat obszarowych. Władze przekonują, że gmina miejsko-wiejska będzie mieć większe możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Mieszkańcy gminy Osjaków mogą składać ankiety konsultacyjne w urzędzie do połowy marca.

Z początkiem 2023 r. odzyskało prawa miejskie 15 miejscowości, w tym pięć w województwie łódzkim: Jeżów (pow. brzeziński), Dąbrowice (pow. kutnowski), Rozprza (pow. piotrowski) oraz Ujazd (pow. tomaszowski).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie kolejne miasto w powiecie wieruszowskim? Bolesławiec zaczyna procedurę przywrócenia praw miejskich - Wieruszów Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto