Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbarzyńska wojna zaczęła się w Wieluniu. Uczcijmy pamięć ofiar [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Zbyszek Rybczyński
zbiory Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Tym razem bez udziału prezydenta RP, ale jak zwykle godnie Wieluń upamiętni rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

1 września 1939 r. siedmioletni Jan Tyszler miał iść do pierwszej klasy. Czekał na ten moment z niecierpliwością, w ostatnim dniu wakacji chodził już z tornistrem na plecach. Rodzina Tyszlerów mieszkała w zachodniej pierzei Nowego Rynku, między ulicami św. Barbary i Kaliską. Traf chciał, że na ich kamienicę bomby nie spadły, choć niemal cały Nowy Rynek legł w gruzach.

- Nasza kamienica stoi do dziś, choć niższa o jedno piętro. W cuda nie wierzę. To, że ocaleliśmy, było dziełem przypadku. Po prostu któremuś niemieckiemu pilotowi nie chciało się zrzucić bomb właśnie na tę stronę rynku - opowiada Jan Tyszler, który swoje wspomnienia z Wielunia i nie tylko spisał w książce „Wieluń i pamięć”, wydanej w 2015 r.

W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Ziemi Wieluńskiej organizuje spotkanie z Janem Tyszlerem. To bardzo ciekawa postać. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, a potem łódzką filmówkę. W 1963 roku związał się z TVP, gdzie współtworzył, głównie jako realizator światła, setki programów, teatrów telewizji, festiwali i widowisk artystycznych. Muzeum zaprasza na spotkanie z autorem książki „Wieluń i pamięć” w sobotę, 1 września, o godz. 15.

Wczesnym rankiem 1 września 1939 r. piloci Luftwaffe zrzucili na bezbronny Wieluń kilkaset bomb. Nie oszczędzili zabytkowych obiektów, ani szpitala. W gruzach legło 70-75 proc. miejskiej zabudowy. Przyjmuje się, że zginęło 1.200 mieszkańców. Od lat Wieluń aspiruje do miana miasta-symbolu II wojny światowej. Stąd też w ubiegłym roku w obchodach rocznicowych po raz kolejny uczestniczył prezydent RP. Andrzej Duda wygłosił 15-minutowe przemówienie, w którym atak na Wieluń nazwał „barbarzyństwem i bandytyzmem”. Tym razem głowa państwa wybiera się na obchody do Tczewa. Nad wieluńskimi uroczystościami objął honorowy patronat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bombardowanie Wielunia. Jak o tragedii miasta opowiada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku [ZDJĘCIA]

W przeddzień rocznicy wybuchu wojny wystartowała do Wielunia sztafeta biegowa z lotniska w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. To jedno z miejsc, z których 79 lat temu podrywały się samoloty do ataku na Wieluń. W biegu pamięci wezmą udział uczniowie wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz zaproszeni goście z Osterburga, miasta partnerskiego Wielunia. Również w piątek (31 sierpnia), w wieluńskiej kolegiacie Radomska Orkiestra Kameralna wykona „Requiem” Mozarta w towarzystwie Chóru Kameralnego Vivid Singers oraz solistów. Początek koncertu o godz. 21.

1 września uroczystości na ulicy Piłsudskiego rozpocznie o godz. 4:30 poruszające widowisko artystyczne w reżyserii dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury Elżbiety Kalińskiej. 10 minut później w całym mieście zawyją syreny, przypominające o nalocie na uśpione miasto. W tym dniu nie może zabraknąć również uroczystej mszy na fundamentach fary. Nabożeństwo pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo rozpocznie się o godz. 16.30.

W kinoteatrze Syrena obejrzymy w sobotę maraton filmów wojennych, który potrwa od godz. 14 do 24. Wyświetlone zostaną kolejno: „Kamienie na szaniec”, „Dunkierka”, Przełęcz ocalonych” i „Miasto 44”. W Muzeum Ziemi Wieluńskiej natomiast w godz. 9-17 można zwiedzać jutro z historykami wystawy „735 zabytków na 735-lecie Wielunia” oraz „Wieluń miastem pokoju i pojednania”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto