Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy powrócili w okolice muru obronnego w Wieluniu FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
W wykopie między Krakowskim Przedmieściem i Podwalem w Wieluniu rozpoczynają się badania archeologiczne. Wykopaliska prowadzi Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w którym aktualnie można oglądać czasową wystawę archeologiczną pt. "Ukraina przed wiekami"

Ekipa badawcza pod wodzą Waldemara Golca, kierownika działu archeologicznego MZW, powraca w okolice dawnego muru obronnego. Wykopaliska na obszarze średniowiecznej fosy towarzyszą kolejnemu etapowi inwestycji drogowej, prowadzonej na zlecenie Urzędu Miejskiego w Wieluniu. Pod koniec 2020 r. archeolodzy przeczesywali wykop w ulicy Podwale. Teraz eksplorowany będzie pas terenu, w którym poprowadzony zostanie kanał odwadniający od Krakowskiego Przedmieścia do kanalizacji deszczowej w Podwalu. Wyciętych zostało w związku z tym kilka drzew. Muzealnicy apelują o zachowanie ostrożności osoby spacerujące Podwalem.

- Nie dajmy się zaskoczyć taśmom ostrzegawczym, ani tym bardziej wykopowi archeologicznemu, który będzie się pogłębiał z każdym dniem pracy. I przede wszystkim, trzymajmy kciuki za ciekawe znaleziska - czytamy w notce zamieszczonej na facebooku MZW.

Przebudowana uliczka biegnąca równolegle do muru fortecznego została już oddana do użytkowania. Asfaltową nawierzchnię jezdni zastąpiono granitową kostką, zaś plac postojowy wykonano z kamienia polnego odzyskanego z podbudowy Podwala. Teraz front robót drogowych przeniósł się na Krakowskie Przedmieście. W pierwszej kolejności przygotowywany jest m.in. teren pod nową zatoką postojową.

Czasowa wystawa archeologiczna w muzeum

Osoby zainteresowane archeologią powinny wybrać się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej na zwiedzanie nowej wystawy czasowej zatytułowanej "Ukraina przed wiekami". Wyeksponowane zostały eksponaty ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie z okresu obejmującego sześć tysiącleci. Są to znaleziska i materiały z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego muzeum od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa. Ekspozycję dopełniają m.in. niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych. Autorem i kuratorem wystawy jest Radosław Liwoch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto