Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Mysakowska z nagrodą za inicjatywy upamiętniające wieluńskich Żydów

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Anna Wojnar/www.uj.edu.pl
Agnieszka Mysakowska z Wielunia została laureatką przyznawanej w Krakowie nagrody dla osób zasłużonych dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. ZOBACZCIE W GALERII ZDJĘĆ miejsca upamiętniające wieluńską społeczność wyznania mojżeszowego

Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO im. J. Korczaka w Wieluniu, od lat podejmuje inicjatywy na rzecz upamiętniania lokalnej społeczności żydowskiej i wychowania młodzieży w duchu dialogu i szacunku wobec innych. Jest twórczynią grupy „Szlakiem wieluńskich Żydów”, działającej w ramach Forum Dialogu. Jej aktywność została doceniona przyznaniem Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała. Wielunianka odebrała wyróżnienie 3 marca w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przyznawana od 15 lat Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała honoruje osoby zasłużone dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego w dwóch kategoriach. Agnieszka Mysakowska została tegoroczną laureatką za działalność społeczną, z kolei za twórczość wyróżniono historyczkę Małgorzatę Międzobrodzką. Laureatki odebrały pamiątkowe menory i dyplomy honorowe.

Stworzony przez Agnieszkę Mysakowską wspólnie z uczniami II LO szlak edukacyjny w 2015 r. zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na uczniowski projekt upamiętniający lokalną społeczność żydowską w ramach "Szkoły Dialogu". Przypomniał o tym w wygłoszonej laudacji Rektor UJ prof. Jacek Popiel.

- Sukces ten stał się dla tegorocznej laureatki zachętą do dalszych poszukiwań historycznych, jak również do podjęcia wielu innych inicjatyw mających na celu odkrywanie kolejnych zapomnianych kart z dziejów wieloetnicznego Wielunia - powiedział prof. Jacek Popiel.

W swoim wystąpieniu Agnieszka Mysakowska przyznała, że w jej działalności pojawiły się przeszkody, które powodowały, że mówiła "dość, nie mam siły, nie dam rady". - Ale jestem tu dziś z państwem. Zatem dałam radę. Pojawiła się ta siła w młodych. To oni dają mi tę siłę, że która powoduje, że chcę dalej zmieniać ten świat - powiedziała nauczycielka II LO.

Interaktywna mapa "Szlakiem wieluńskich Żydów"

Patron wyróżnienia ks. Stanisław Musiał SJ (1938-2004) był wytrwałym rzecznikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii. Nagrodę jego imienia ustanowił krakowski Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje kapituła, której przewodniczy prof. Jacek Popiel.

„Agnieszka Mysakowska skutecznie angażuje swoich uczniów w takie inicjatywy jak upamiętnianie ofiar Zagłady, współpraca z żydowską szkołą z Meksyku, udział w spotkaniach z potomkami Żydów z Wielunia, wystawach, konkursach czy warsztatach języka hebrajskiego. W swojej działalności współpracuje też z lokalnymi władzami i instytucjami, czego efektem jest coraz wyraźniejsza obecność tematyki dawnych żydowskich mieszkańców Wielunia” – czytamy na stronie Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.

Zobaczcie w galerii zdjęć miejsca w Wieluniu, które są powiązane z losami tutejszych wyznawców religii mojżeszowej.

Jak podają źródła historyczne, w dziejach Wielunia bywały okresy, kiedy udział ludności żydowskiej sięgał aż 40 proc. Żydzi zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. Kres wielowiekowej obecności wyznawców judaizmu w mieście położyła druga wojna światowa. Do wybuchu wojny co trzeci mieszkaniec Wielunia był Żydem. Urządzone przez niemieckiego okupanta getto zlikwidowano w sierpniu 1942 r., a Żydów wywieziono do obozu zagłady Kulmhof (Chełmno nad Nerem) i getta w Łodzi. W ubiegłym roku, w 80. rocznicę likwidacji getta wieluńskiego, na placu Jagiellońskim posadzono dąb i odsłonięto okolicznościową tablicę. Było to jedno z szeregu wydarzeń rocznicowych w mieście.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto