Agnieszka Mysakowska z nagrodą za inicjatywy upamiętniające wieluńskich Żydów

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Anna Wojnar/www.uj.edu.pl
Agnieszka Mysakowska z Wielunia została laureatką przyznawanej w Krakowie nagrody dla osób zasłużonych dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. ZOBACZCIE W GALERII ZDJĘĆ miejsca upamiętniające wieluńską społeczność wyznania mojżeszowego

Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO im. J. Korczaka w Wieluniu, od lat podejmuje inicjatywy na rzecz upamiętniania lokalnej społeczności żydowskiej i wychowania młodzieży w duchu dialogu i szacunku wobec innych. Jest twórczynią grupy „Szlakiem wieluńskich Żydów”, działającej w ramach Forum Dialogu. Jej aktywność została doceniona przyznaniem Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała. Wielunianka odebrała wyróżnienie 3 marca w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przyznawana od 15 lat Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała honoruje osoby zasłużone dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego w dwóch kategoriach. Agnieszka Mysakowska została tegoroczną laureatką za działalność społeczną, z kolei za twórczość wyróżniono historyczkę Małgorzatę Międzobrodzką. Laureatki odebrały pamiątkowe menory i dyplomy honorowe.

Stworzony przez Agnieszkę Mysakowską wspólnie z uczniami II LO szlak edukacyjny w 2015 r. zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na uczniowski projekt upamiętniający lokalną społeczność żydowską w ramach "Szkoły Dialogu". Przypomniał o tym w wygłoszonej laudacji Rektor UJ prof. Jacek Popiel.

- Sukces ten stał się dla tegorocznej laureatki zachętą do dalszych poszukiwań historycznych, jak również do podjęcia wielu innych inicjatyw mających na celu odkrywanie kolejnych zapomnianych kart z dziejów wieloetnicznego Wielunia - powiedział prof. Jacek Popiel.

W swoim wystąpieniu Agnieszka Mysakowska przyznała, że w jej działalności pojawiły się przeszkody, które powodowały, że mówiła "dość, nie mam siły, nie dam rady". - Ale jestem tu dziś z państwem. Zatem dałam radę. Pojawiła się ta siła w młodych. To oni dają mi tę siłę, że która powoduje, że chcę dalej zmieniać ten świat - powiedziała nauczycielka II LO.

Interaktywna mapa "Szlakiem wieluńskich Żydów"

Patron wyróżnienia ks. Stanisław Musiał SJ (1938-2004) był wytrwałym rzecznikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii. Nagrodę jego imienia ustanowił krakowski Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje kapituła, której przewodniczy prof. Jacek Popiel.

„Agnieszka Mysakowska skutecznie angażuje swoich uczniów w takie inicjatywy jak upamiętnianie ofiar Zagłady, współpraca z żydowską szkołą z Meksyku, udział w spotkaniach z potomkami Żydów z Wielunia, wystawach, konkursach czy warsztatach języka hebrajskiego. W swojej działalności współpracuje też z lokalnymi władzami i instytucjami, czego efektem jest coraz wyraźniejsza obecność tematyki dawnych żydowskich mieszkańców Wielunia” – czytamy na stronie Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.

Zobaczcie w galerii zdjęć miejsca w Wieluniu, które są powiązane z losami tutejszych wyznawców religii mojżeszowej.

Jak podają źródła historyczne, w dziejach Wielunia bywały okresy, kiedy udział ludności żydowskiej sięgał aż 40 proc. Żydzi zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. Kres wielowiekowej obecności wyznawców judaizmu w mieście położyła druga wojna światowa. Do wybuchu wojny co trzeci mieszkaniec Wielunia był Żydem. Urządzone przez niemieckiego okupanta getto zlikwidowano w sierpniu 1942 r., a Żydów wywieziono do obozu zagłady Kulmhof (Chełmno nad Nerem) i getta w Łodzi. W ubiegłym roku, w 80. rocznicę likwidacji getta wieluńskiego, na placu Jagiellońskim posadzono dąb i odsłonięto okolicznościową tablicę. Było to jedno z szeregu wydarzeń rocznicowych w mieście.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie