Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

95 lat temu powstało w Wieluniu muzeum. Jego założycielką była Felicja Rymarkiewiczowa

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Otwarte 10 października 1926 r. muzeum mieściło się w czterech salach klasycystycznego pałacu wzniesionego na fundamentach zamku
Otwarte 10 października 1926 r. muzeum mieściło się w czterech salach klasycystycznego pałacu wzniesionego na fundamentach zamku archiwum
95 lat temu zapoczątkowane zostało w Wieluniu muzealnictwo. Działalność placówki brutalnie przerwała II wojna światowa, bezpowrotnie pozbawiając miasto cennych eksponatów. Muzeum Ziemi Wieluńskiej zostało reaktywowane w 1964 roku i dziś jest jedną z najprężniej działających instytucji w regionie.

10 października 1926 r. w Wieluniu uroczyście otwarto Muzeum Ziemi Wieluńskiej Polskiej Macierzy Szkolnej. Zbiory zgromadzono w czterech salach klasycystycznego pałacu wzniesionego na fundamentach dawnego zamku (dziś to siedziba władz powiatu i urzędu miasta). Placówka muzealna zaistniała w mieście z inicjatywy Felicji Rymarkiewiczowej, działaczki społecznej, właścicielki majątku ziemskiego w podwieluńskim Niedzielsku.

- Felicja Rymarkiewiczowa, pomimo trudnej sytuacji rodzinnej (w 1918 r. zmarł mąż) i później gospodarczej, zarządzała majątkiem niezwykle umiejętnie. Prowadziła gospodarstwo nasienne znajdujące się pod kontrolą Towarzystwa Rolniczego w Warszawie. Była ponadto ogromnie zaangażowaną działaczką społeczną; wchodziła w skład zarządów licznych stowarzyszeń - opisuje Jan Książek, obecny dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. - W 1921 r. wspólnie z Kazimierzem Oraczewskim, ks. Wincentym Przygodzkim, Zofią Kaczyńską, Józefem Sobińskim i Wacławem Kutyłowskim zaangażowała się w powołanie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, którego celem była dbałość o miejskie zabytki i ich ochrona, a także utworzenie muzeum.

Książek dodaje, że utworzone przed 95 laty w Wieluniu muzeum była jednym z pierwszych w województwie łódzkim. Placówkę poświęcił ks. Przygodzki, który również zredagował artykuł do lokalnej prasy na temat doniosłego wydarzenia. „Zwłaszcza p. Rymarkiewiczowa, dla której sprawa tworzenia muzeum historycznego nie jest obcą, ponieważ ona właśnie była jednym z twórców bogatego muzeum w Kaliszu, energicznie i z wielkim poświęceniem przystąpiła do pracy i to cośmy widzieli przy otwarciu Muzeum Wieluńskiego - jej przeważnie zawdzięczać należy” - czytamy w artykule zamieszczonym na pierwszej stronie "Głosu Ziemi Wieluńskiej".

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: MUZEUM W WIELUNIU DAWNIEJ I DZIŚ

W 1936 r. przeniesiono muzeum do budynku dawnej cerkwi, który został odkupiony od gminy prawosławnej (obecnie w tym budynku mieści się Wieluński Dom Kultury). Z przedwojennych zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej nie zachowały się niestety żadne eksponaty. Zostały zniszczone i rozgrabione w czasie II wojny światowej. Dwór w Niedzielsku zajęli okupanci niemieccy, natomiast Rymarkiewiczowa wyjechała do Warszawy, gdzie spędziła część okupacji. Zmarła w 1947 r., a jej grobem na wieluńskim cmentarzu opiekuje się Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Muzeum zostało reaktywowane w 1964 r. dzięki zabiegom Tadeusza Olejnika (później wieloletniego dyrektora MZW), a od 1969 r. po dziś dzień prowadzi działalność w dawnym klasztorze sióstr bernardynek. Współcześnie placówka posiada bogate eksponaty archeologiczne, etnograficzne, historyczne, dzieła sztuki. Działalność instytucji finansuje Gmina Wieluń, a jako jej oddział funkcjonuje Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Otwarte 10 października 1926 r. muzeum mieściło się w czterech salach klasycystycznego pałacu wzniesionego na fundamentach zamku

95 lat temu powstało w Wieluniu muzeum. Jego założycielką by...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto