Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80. rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu [PROGRAM OBCHODÓW]

Redakcja
1 września prezydenci Polski i Niemiec oddadzą cześć ofiarom zbrodniczego bombardowania Wielunia. Wspólna wizyta głów dwóch państw nadaje wieluńskim uroczystościom niespotykaną dotąd rangę.

Prezydenci Polski i Niemiec będą obecni na porannej uroczystości, która tym razem odbędzie się na placu Legionów. Pomieści się tutaj więcej mieszkańców niż na ulicy Piłsudskiego, gdzie zwyczajowo rozpoczynały się wieluńskie obchody. O godz. 4:40 zawyją syreny przypominające o ataku na pogrążone we śnie miasto. Ze względów organizacyjnych władze miasta proszą o wcześniejsze przybycie. Bramki będą otwarte już od godz. 3.

- To jest niezwykle ważne ustalenie, które prezydenci poczynili mniej więcej rok temu, że będą bardzo chcieli podkreślić cywilne ofiary II wojny światowej. Wieluń został zbombardowany jako całkowicie bezbronne i niewinne miasto, nie mające żadnego znaczenia wojskowego ani strategicznego dla tamtej wojny. Po prostu po to, żeby zasiać terror i pokazać totalny wymiar wojny. Prezydenci oddadzą hołd ofiarom bombardowania Wielunia, ale też wszystkim cywilom, którzy zginęli podczas II wojny światowej – mówi szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
Najważniejsze fakty o bombardowaniu Wielunia 1 września 1939 r.:

Po uroczystościach w Wieluniu prezydenci Polski i Niemiec pojadą na główne obchody w Warszawie, w których wezmą również udział głowy innych państw, w tym prezydent USA Donald Trump. Motywem przewodnim obchodów są słowa „pamięć i przestroga”. Zostały one również wyryte na dzwonie zamówionym przez kancelarię Andrzeja Dudy dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Widnieje również na nim inskrypcja „1 IX 1939 Wieluń”. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapowiada, że dzwon zostanie podarowany Wieluniowi. Najpierw jednak zabrzmi podczas warszawskich uroczystości, a symbolicznie będą uderzać w niego światowi przywódcy, oddając w ten sposób hołd ofiarom II wojny światowej.

W ramach wieluńskich obchodów zaplanowano również m.in. otwarcie nowej wystawy poświęconej bombardowaniu miasta, konferencję naukową, uroczyste msze święte, koncerty, projekcje filmowe. Szczegółowy program wydarzeń prezentujemy w galerii zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto