Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z dziejów muzeum w Wieluniu. W 1969 r. siedzibą MZW stał się dawny klasztor sióstr bernardynek STARE ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Pięć lat trwał wielki remont dawnego klasztoru na potrzeby muzeum. 1 września 1969 roku wprowadzono tutaj pierwszą wystawę, poświęconą bombardowaniu Wielunia.
Pięć lat trwał wielki remont dawnego klasztoru na potrzeby muzeum. 1 września 1969 roku wprowadzono tutaj pierwszą wystawę, poświęconą bombardowaniu Wielunia. zbiory Muzeum Ziemi Wieluńskiej
W 1964 r. reaktywowano działalność wieluńskiego muzeum. Pięć lat później siedzibą placówki stał się dawny klasztor sióstr bernardynek i tak jest do dziś. Zobaczcie w galerii archiwalne fotografie ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Pierwszy okres działalności wieluńskiego muzealnictwa nierozerwalnie wiąże z osobą Felicji Rymarkiewiczowej, właścicielką majątku w podwieluńskim Niedzielsku. Jako pomysłodawczyni i wielka orędowniczka powstania muzeum w 1926 r. poświęciła swój czas i znaczne środki finansowe na zgromadzenie, a następnie udostępnienie zbiorów.

“Już od kilku lat kiełkowała myśl stworzenia muzeum historycznego w Wieluniu, jako ośrodka prastarej Ziemi Rudzkiej, później nazwaną Wieluńską, tak bogata w historyczne pamiątki chwalebnej naszej przeszłości. I myśl ta pozostała by może jeszcze długie lata w krainie projektów, gdyby Wieluńskie Koło Macierzy Szkolnej nie zabrało się energicznie do realizacji tej myśli” - tak donosił o otwarciu muzeum tygodnik “Głos Ziemi Wieluńskiej”.

W 1936 r. przeniesiono muzeum do budynku dawnej cerkwi, który odkupiono od gminy prawosławnej (dziś siedziba Wieluńskiego Domu Kultury). Tam funkcjonowało do 1939 r. Przeszło dwadzieścia lat później trudu reaktywacji instytucji muzealnej podjął się - wtedy jeszcze student - Tadeusz Olejnik, późniejszy długoletni dyrektor MZW i autor wielu publikacji o ziemi wieluńskiej.

Na początku lat 60-tych Olejnik zorganizował Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Owocem tych działań było powołanie z początkiem 1964 r. muzeum, którego siedzibę stanowiły dwa niewielkie pokoiki w oficynie w podwórzu sąsiadującym z dawnym klasztorem ss. bernardynek z początku XVII w. Z przedwojennych zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej nie zachowały się niestety żadne eksponaty. Zostały wywiezione, rozkradzione tudzież zniszczone w czasie II wojny.

Pięć lat trwał wielki remont dawnego klasztoru na potrzeby muzeum. 1 września 1969 roku wprowadzono tutaj pierwszą wystawę, poświęconą bombardowaniu Wielunia. Dziś muzeum posiada bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne, historyczne i sztuki. Oddziałem MZW jest Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Placówka już dawno przestała pełnić funkcję wyłącznie “magazynu” na eksponaty i może poszczycić się różnorodną działalnością. Oprócz wystaw w obiekcie przy Narutowicza organizowane są sesji naukowe i popularnonaukowe, sympozja, koncerty, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, promocje nowych publikacji. Pokaźny jest dorobek wydawniczy MZW, za który placówka została uhonorowana prestiżową nagrodą Superekslibris. Wieluńscy muzealnicy angażują się także w rozmaite działania poza murami muzeum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jubileusz 55-lecia Muzeum Ziemi Wieluńskiej [ZDJĘCIA]

Pięć lat trwał wielki remont dawnego klasztoru na potrzeby muzeum. 1 września 1969 roku wprowadzono tutaj pierwszą wystawę, poświęconą bombardowaniu Wielunia.

Z dziejów muzeum w Wieluniu. W 1969 r. siedzibą MZW stał się...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto