Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

28 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Policja i lokalne środowiska prawnicze biją na alarm. Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy rośnie. W Międzynarodowym Dniu Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych warto zastanowić się nad bezpieczeństwem swoim i swoich najbliższych. O BHP nie powinni zapominać przede wszystkim pracodawcy.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny 2021 r. zgłoszono 68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To o 9,6% więcej niż w 2020 r. Zwiększyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1 000 pracujących. Wskaźnik wypadkowości wzrósł z 4,62 do 5,10. W Województwie łódzkim wypadkom w 2021 roku uległo 4 390 osób. 10 z nich było śmiertelnych, a 29 ciężkich. 1745 z osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy w Łódzkiem to kobiety. Jak zauważa Tomasz Barszczewski, prezes KNF Team z siedzibą w Wieluniu, zajmujący się pomocą prawną między innymi właśnie przy wypadkach przy pracy, niepokojący jest fakt, że rośnie liczba dzieci ulegających wypadkom. Dzieje się to najczęściej na roli, gdy dzieci pomagają w gospodarstwie.

Chodź rodzice często przestrzegają przed angażowaniem dzieci do pracy np. z udziałem maszyn rolniczych, to najczęściej jest tak, że dziadek poprosi wnuka, żeby poszedł z nim i czegoś się nauczył. Wystarczy chwila nieuwagi, by taka pomoc zakończyła się tragedią- przestrzega Tomasz Barszczewski.

Jak dodaje prezes KNF Team, średnio prowadzi on 2-3 sprawy miesięcznie dotyczące wypadków w pracy. Ilość ta często wzrasta właśnie w okresie prac polowych.
O rozwagę apeluje także policja. 19 kwietnia tego roku na terenie województwa łódzkiego doszło do dwóch śmiertelnych wypadków przy pracach rolnych. W powiecie zgierskim zginął 53-latek przygnieciony przez ciągnik natomiast pod Sieradzem 63-letni rolnik , który zmarł mimo udzielonej w szpitalu pomocy. Policjanci apelują, aby podczas prac w gospodarstwie zachować ostrożność i rozwagę.

Do prac angażują się również członkowie rodzin, w tym dzieci i młodzież. Dlatego też zachowajmy szczególną ostrożność. Osoby młodsze i nieposiadające wiedzy dotyczącej prac rolniczych powinny wykonywać drobniejsze czynności, oczywiście pod okiem dorosłych. Zwróćmy też szczególną uwagę na młodsze dzieci, które często bawią się w pobliżu urządzeń i maszyn. Pamiętajmy aby były one odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Zadbajmy również o odpowiedni ubiór, dostosowany do pogody oraz rodzaju wykonywanych prac. Nie lekceważmy podstawowych zasad BHP- apeluje łódzka policja.

Dane KRUS

 • W 2021 roku rolnicy zgłosili do KRUS 12 088 wypadków, o 1 114 więcej niż w 2020 roku.
 • Odnotowano 45 wypadków śmiertelnych, o 10 (28,6%) więcej niż w 2020 roku
 • Najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek:
  „upadku osób” – 4 812 (50,2% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań),
  „pochwyceń lub uderzeń przez ruchome części maszyn i urządzeń” – 1 221 (12,7%),
  „uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta” – 1 130 (11,8%)
  oraz w wyniku „innych zdarzeń” – 955 (9,9%).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto