Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

2022 ogłoszony Rokiem UNESCO w gminie Uniejów. To efekt wpisu na światową listę. Co jest planowane z tej okazji? ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Ogłoszenie Roku UNESCO w gminie Uniejów to efekt wpisania kwiatowych dywanów ze Spycimierza na światową listę
Ogłoszenie Roku UNESCO w gminie Uniejów to efekt wpisania kwiatowych dywanów ze Spycimierza na światową listę Urząd Miasta w Uniejowie / uniejow.pl
2022 został ogłoszony w gminie Uniejów rokiem UNESCO. To oczywiście efekt wpisu słynnych kwietnych dywanów ze Spycimierza układanych w Boże Ciało na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości przez tę organizację działającą w ramach ONZ. To oznacza szereg ciekawych inicjatyw i wyjątkowej oprawy tegorocznego święta.

Rok UNESCO w gminie Uniejów został ustanowiony uchwałą przyjętą na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Uniejowie. Jak zapowiada Urząd Miejski w Uniejowie w efekcie na przestrzeni całego roku 2022 odbywać się będzie bogata seria inicjatyw. Te na celu będą miały:

  • upowszechnianie wiedzy o tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała,
  • upowszechnianie wiedzy o Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO),
  • zacieśnianie współpracy ze Stowarzyszeniem „Infioritalia” i innymi organizacjami depozytariuszy z całego świata, które kultywują tradycje układania kwiatowych dywanów,
  • zacieśnianie współpracy z szopkarzami krakowskimi i sokolnikami oraz nawiązywanie współpracy z depozytariuszami innych tradycji niematerialnego dziedzictwa wpisanymi na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Z okazji wpisu tradycji na listę UNESCO w połowie grudnia w Spycimierzu odbyła się podniosła uroczystość. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ.

Kwietne dywany ze Spycimierza na światowej liście UNESCO. Z ...

Jak dodaje uniejowski urząd, w związku z decyzją spodziewać się należy, że tegoroczne uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu doczekają się szczególnej, wyjątkowej oprawy. - W Spycimierzu i Krakowie zorganizowany zostanie wspólny pokaz „Szopki krakowskie na kwiatowym dywanie ze Spycimierza”, a w ramach współpracy z zagranicznymi organizacjami praktykującymi układanie dywanów z kwiatów zaplanowana jest międzynarodowa konferencja naukowa na temat dziedzictwa niematerialnego z udziałem włoskiego Stowarzyszenia „InfiorItalia”, a także polskich oraz międzynarodowych ekspertów. Plan działania na rok 2022 obejmuje również przeprowadzenie konferencji i warsztatów dla organizacji i samorządów, z udziałem ekspertów i przedstawicieli tradycji z Polski i innych krajów.

Jednocześnie trwają starania, by tradycja spycimierska była „żywa” nie tylko w okresie święta Bożego Ciała, ale przez wszystkie 365 dni w roku. W tym celu powstaje Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”. - Od chwili otwarcia obiektu, w jego murach każdy odwiedzający będzie mógł zapoznać się z historią układania kwiatowych dywanów oraz spróbować własnych sił w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Centrum oferować będzie również wystawę na temat tradycji i zwyczajów objętych dziedzictwem niematerialnym, a także wirtualny spacer po Spycimierzu – zapowiada uniejowski urząd.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto