Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 lat Powiatu Wieluńskiego w 20 odsłonach. Kalejdoskop wydarzeń w latach 1999-2019

Redakcja
W pierwszej kadencji Rada Powiatu w Wieluniu liczyła 35 członków. W premierowych wyborach, które odbyły się jesienią 1998 r., najlepszy wynik uzyskało Przymierze Społeczne Polskie Stronnictwo Ludowe-Unia Pracy-Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, które wywalczyło dziesięć mandatów. Sojusz Lewicy Demokratycznej wprowadziło dziewięciu swoich reprezentantów do rady, zaś Forum Samorządowe Ziemi Wieluńskiej oraz Akcja Wyborcza Solidarność po ośmiu. Bez powodzenia w wyborach wystartowały komitety Unia Wielunian i Aktywna Szkoła. Pierwszym starostą został Mieczysław Łuczak. W 2002 r. wieluński samorząd ustanowił i otrzymał chorągiew, jako jeden z pierwszych powiatów w całym kraju. W uroczystości jego nadania brał udział m.in. Ambasador Chorwacji. Mieczysław Łuczak był starostą do roku 2005, a jego następcą został Andrzej Stępień, sprawujący tę funkcję do 2018 r. Obecnie starostą jest Marek Kieler. Od 20 lat Radzie Powiatu w Wieluniu, która obecnie liczy 19 członków, nieprzerwanie przewodniczy Krzysztof Owczarek.
W pierwszej kadencji Rada Powiatu w Wieluniu liczyła 35 członków. W premierowych wyborach, które odbyły się jesienią 1998 r., najlepszy wynik uzyskało Przymierze Społeczne Polskie Stronnictwo Ludowe-Unia Pracy-Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, które wywalczyło dziesięć mandatów. Sojusz Lewicy Demokratycznej wprowadziło dziewięciu swoich reprezentantów do rady, zaś Forum Samorządowe Ziemi Wieluńskiej oraz Akcja Wyborcza Solidarność po ośmiu. Bez powodzenia w wyborach wystartowały komitety Unia Wielunian i Aktywna Szkoła. Pierwszym starostą został Mieczysław Łuczak. W 2002 r. wieluński samorząd ustanowił i otrzymał chorągiew, jako jeden z pierwszych powiatów w całym kraju. W uroczystości jego nadania brał udział m.in. Ambasador Chorwacji. Mieczysław Łuczak był starostą do roku 2005, a jego następcą został Andrzej Stępień, sprawujący tę funkcję do 2018 r. Obecnie starostą jest Marek Kieler. Od 20 lat Radzie Powiatu w Wieluniu, która obecnie liczy 19 członków, nieprzerwanie przewodniczy Krzysztof Owczarek. Rada Powiatu I kadencji
1 stycznia 1999 r. mieszkańcy ziemi wieluńskiej obudzili się w nowej rzeczywistości. W wyniku reformy administracyjnej kraju po blisko 25 latach niebytu reaktywowany został Powiat Wieluński. W galerii zdjęć prezentujemy przegląd wydarzeń z życia powiatu w minionych dwóch dekadach.

Leżący na południowo-zachodniej krańcach województwa łódzkiego powiat wieluński zajmuje powierzchnię 926 km kwadratowych. Liczba ludności sięga 77 tysięcy osób. Przebiegają tutaj dwie drogi krajowe oraz trzy wojewódzkie. W granicach powiatu znajdują się liczne zabytki, a także atrakcje przyrodnicze, szczególnie w obrębie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Siedzibą Starostwa Powiatowego w Wieluniu jest klasycystyczny gmach wzniesiony na fundamentach zamku piastowskiego z XIV wieku.

Na jednej z pierwszych sesji reaktywowanego 20 lat temu samorządu radni ustanowili herb, przedstawiający Baranka Bożego z chorągiewką. Herb ten ma swoją wielowiekową tradycję i został m.in. umieszczony na grobowcu Władysława Jagiełły w katedrze wawelskiej. Baranek Boży stał się symbolem ziemi wieluńskiej w pierwszej połowie XV wieku, a przed nim obowiązywały dwa inne herby. Najstarszy tworzyły dwie ustawione pionowo trąby myśliwskie, a kolejny zawierał strefę białą w polu czerwonym.

Przez wieki ziemia wieluńska, mające swe administracyjne początki w powstałej na przełomie X i XI wieku kasztelanii rudzkiej, obejmowała znacznie większy obszar niż terytorium dzisiejszego powiatu wieluńskiego. Dość wspomnieć, że po odzyskaniu Niepodległości w 1918 r. powiat wieluński należał do największych w II RP i obejmował miejscowości takie jak Wieruszów, Lututów, Praszka, Rudniki, Działoszyn. Powiaty zostały zlikwidowane w wyniku reformy administracyjnej z 1 czerwca 1975 r.

Przed reformą 1998 r. podejmowano zabiegi, aby w granicach przyszłego powiatu ze stolicą w Wieluniu znalazły się również gminy historycznie związane z ziemią wieluńską. Spośród nich za takim rozwiązaniem opowiadały się jednoznacznie Lututów i Działoszyn. Stało się jednak inaczej, gdyż zwyciężyła wizja utworzenia znacznie większej ilości powiatów niż zakładano w pierwotnej wersji reformy. W skład powiatu wieluńskiego weszło dziesięć gmin: Biała, Czarnożyły, Konopnica, Mokrsko, Osjaków, Ostrówek, Pątnów, Skomlin, Wieluń i Wierzchlas.

Władze reaktywowanego samorządu stanęły przed nie lada wyzwaniem, jaką była budowa solidnych struktur powiatowych. Reforma administracyjna nie polegała bowiem na prostym przejęciu zadań dotychczas przypisanych Urzędowi Rejonowemu. Należało m.in. utworzyć wydział edukacji, który kilkakrotnie zmieniał siedzibę, a jedną z nich był... gmach sądu. Powołano również do życia takie instytucje jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wraz z Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności, czy Powiatowa Biblioteka Publiczna, dla których zaadaptowano siedzibę dawnego internatu przy ul. Śląskiej.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto