Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

160 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Uroczystość rocznicowa w Wieluniu ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W niedzielę 22 stycznia w Wieluniu oddano hołd bohaterom, którzy 160 lat temu podjęli zbrojną walkę z rosyjskim zaborcą – okupioną wieloma ofiarami i ostrymi represjami

Miejskie obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego nie odbiegały formą od uroczystości organizowanych w minionych latach. Przy pomniku upamiętniającym bohaterów 1863 r. zebrali się przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, delegacje dwóch szkół (ZS nr 1 w Wieluniu i SP w Masłowicach), harcerze, a także kilkoro mieszkańców przybyłych do lasku indywidualnie, odpowiadając na zaproszenie władz miasta.

W strojach powstańców styczniowych wartę przy pomniku pełnili członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej. Nie zabrakło również pocztu chorągwialnego powiatu wieluńskiego. Po odegraniu hymnu państwowego tradycyjnie rys historyczny przedstawił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziem Wieluńskiej, a następnie przemówienia wygłosili burmistrz Paweł Okrasa, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik i starosta wieluński Marek Kieler. W wystąpieniach wątki historyczne przeplatały się z nawiązaniami do trwającej wojny na Ukrainę.

- Przed 160 laty niewiele było potyczek wygranych przez powstańców. Jeżeli bitwa nie była rozstrzygnięta, oddział powstańczy nie został rozbity, to już uważano, że to jest sukces. Równie tragiczny był rok 1964, kiedy powstanie już dogorywało. Wyciągano wtedy z kazamat i więzień powstańców – wieszano ich, rozstrzeliwano, wywożono na Syberię i w okrutnym mrozie tam musieli pracować. Jeżeli przeżyli, to czasami wracali – mówił Jan Książek.

Na koniec złożono kwiaty i znicze przy monumencie, na którym widnieje order Virtuti Militari. Pierwszy pomnik upamiętniający powstańców, który powstał w 1934 r., unicestwił niemiecki okupant w 1940 r. Został odbudowany w takiej samej formie w 1958 r. Miejsce pamięci nie jest przypadkowe. Na terenie, który dziś stanowi część lasku miejskiego, Rosjanie dokonywali egzekucji na uczestnikach powstania i grzebali tutaj bez jakichkolwiek obrządków religijnych. Mordowano ich także na Starym Rynku.

Dla upamiętnienia 160. rocznicy zbrojnego wystąpienia przeciwko rosyjskiemu zaborcy MZW przygotowało tematyczną wystawę, która została otwarta 20 stycznia. ZOBACZ: W Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto