Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

150 tys. zł na opaski telemedyczne dla seniorów z gminy Wieluń

OPRAC.: ryb
150 mieszkańców gminy Wieluń w wieku 65 plus otrzyma tzw. opaski telemedyczne, które ułatwiają uzyskanie szybkiej pomocy w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia

Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieluniu przystąpił do tegorocznej edycji programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Udało się pozyskać 150 tys. zł na działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. Chodzi o wyposażenie osób w wieku 65+ w tzw. opaski bezpieczeństwa. To jedna z form sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

W lutym MOPS prowadził nabór mieszkańców gminy Wieluń zainteresowanych uczestnictwem w programie. Chęć otrzymania opaski telemedycznej zgłosiło 225 osób. Jak mówi wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk, pozyskane środki pozwolą na zakup 150 dobrej jakości urządzeń. - Pozostałe osoby umieścimy na liście rezerwowej i w razie gdyby ktoś zrezygnował z urządzenia już w trakcie jego użytkowania, przekażemy je komu innemu - wyjaśnia wiceburmistrz. Wdrożenie programu wymagało podjęcia uchwały przez Radę Miejską. Formalności stało się zadość na sesji 20 kwietnia.

„Opieka na odległość” to rozwiązanie dedykowane szczególnie osobom samotnym, zarówno tym wymagającym usług opiekuńczych jak i tym, którzy z tej formy wsparcia nie korzystają, ale u których zmiany stanu zdrowia są na tyle nieprzewidywalne, że konieczne jest stałe monitorowanie podstawowych funkcji życiowych w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy.

W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto