Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 lat oczekiwania. Czy zbiornik retencyjny w Kurowie w końcu powstanie?

Redakcja
W lipcu bieżącego roku burmistrz Wielunia zwrócił się do Wód Polskich o wspólną budowę zbiornika retencyjnego w Kurowie. Jak jednak informuje Jerzy Kolman, kierownik Nadzoru Wodnego w Wieluniu, już w 2014 roku władze miasta zostały poinformowane o konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko inwestycji.

Temat budowy zbiorników małej retencji poruszył na ostatniej sesji rady powiatu jej przewodniczący Krzysztof Owczarek, który chciał wiedzieć ile takich zbiorników jest w tej chwili w planach i jakie działania są podejmowane, aby mogły one powstać.

Jak wyjaśniał kierownik Nadzoru Wodnego w Wieluniu Jerzy Kolman, koncepcja budowy zbiorników retencyjnych powstała przed laty, kiedy istniał jeszcze Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi. Wówczas powstał zbiorczy plan budowy zbiorników, które planowały gminy w ramach własnych środków. Na terenie powiatu wieluńskiego, praktycznie w każdej gminie miał powstać jakiś zbiornik. Najbardziej zaawansowany, jak mówił Kolman, jest plan budowy zbiornika w Kurowie. Władzom udało się już wykupić około 80 procent gruntów potrzebnych do wykonania inwestycji. Ostatnie działania zmierzające do powstania inwestycji burmistrz Paweł Okrasa podjął w lipcu bieżącego roku.

- Pan burmistrz skierował do prezesa Wód Polskich pismo dotyczące współdziałania przy realizacji tego zbiornika. Po stronie gminy miałoby być dalsze wykupienie gruntów, natomiast po stronie wód polskich byłoby opracowanie dokumentacji i fizyczna realizacja - informował Jerzy Kolman. Jeśli chodzi o budowę innych zbiorników retencyjnych na terenie powiatu, żadnych konkretnych planów jeszcze nie ma.
Przewodniczący rady chciał jednak usłyszeć więcej konkretów co do budowy zbiornika w Kurowie. Jak zaznaczył, sprawa ciągnie się od lat.

- Posunęliśmy się o krok dalej, czy nie? Nie za bardzo chyba oprócz wykupu gruntów, które częściowo są, bo na etapie decyzyjnym to chyba nie - mówił Owczarek.
Jak wyjaśniał kierownik nadzoru wodnego, temat budowy zbiornika ciągnie się dokładnie od 2004 roku, kiedy opracowana została koncepcja jego budowy.

- Sprawa zakończyła się w 2014 roku, kiedy gmina Wieluń otrzymała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska informację, że trzeba jeszcze do całej dokumentacji opracować raport oddziaływania na środowisko. Wtedy pewien etap tej sprawy się zakończył. Teraz mamy rok 2019 i tak jak wcześniej wspominałem pan burmistrz wyszedł z inicjatywą współdziałania w budowie tego zbiornika - mówił Jerzy Kolman.
Krzysztof Owczarek drążył dalej i dociekał, czy raport, o którym władze Wielunia wiedziały już pięć lat temu w końcu powstał.

- Nie, nie został rozpoczęty - odpowiadał Kolman i dodał, że opracowanie raportu nie stoi w sprzeczności z wykupem gruntów, którym mają zająć się władze Wielunia.
- Ale żeby przejść do następnego etapu trzeba było wykonać raport, który nie został wykonany przez pięć lat? - dopytywał Owczarek. Jak wyjaśniał dalej Kolman, właśnie na temacie raportu zatrzymała się cała procedura. Jeżeli gmina Wieluń opracuje dokument i wykupi grunty, inwestycja będzie możliwa. Na razie nie wiadomo jednak, jak miałoby wyglądać jej finansowanie i czy Wody Polskie pozytywnie odniosą się do wniosku burmistrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto