Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada 2022 w Wieluniu. Oficjalne uroczystości na placu Kazimierza Wielkiego ZDJĘCIA

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
W piątek 11 listopada mieszkańcy Wielunia upamiętnili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oficjalna część uroczystości, którą poprowadził Jan Książek dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyła się na placu Kazimierza Wielkiego. To tutaj przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Wierzchlas dotarły poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz miasta, powiatu, rządu, parlamentarzyści, służby mundurowe, kombatanci, druhowie OSP, harcerze, liczne delegacje i mieszkańcy.

W swoich przemówieniach, wszyscy podkreślali, że dzisiejsze obchody święta niepodległości są inne niż dotychczas, ponieważ niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. A mówiono o tym w nawiązaniu do wojny w Ukrainie, która trwa już od 24 lutego.

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz uroczystości, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

- Polski się nie buduje ani dla siebie, ani dla swojej partii, ani nawet dla swojego pokolenia. Ona jest własnością nieskończonego szeregu pokoleń, które ją tworzyły i tworzyć będą, które stanowią naród - to słowa Romana Dmowskiego, jednego z ojców niepodległości, którą odzyskaliśmy w 1918 roku. Wtedy udało się zgromadzić jedność narodową. Szczególnie ważne jest to teraz, kiedy od 24 lutego widzimy, że niepodległy kraj, jakim był nasz sąsiad Ukraina, nagle został w sposób brutalny zaatakowany i ktoś targnął się na ich niepodle. Widzimy teraz, że już u naszych bramach może nam grozić także utrata niepodległości, co szczególnie po 104 latach powinniśmy doceniać, jakim trudem została okupiona. Trudem krwi wielu, wielu pokoleń, które tę Polskę tworzyły i będą tworzyć. Niech Bóg błogosławi naszą Ojczyznę. Cześć i chwała bohaterom- mówił burmistrz Paweł Okrasa.

Starostę powiatu wieluńskiego reprezentował jego zastępca Krzysztof Dziuba.

- Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w imieniu zarządu powiatu z panem starostą Markiem Kielerem i w imieniu rady powiatu z obecnym dzisiaj z nami panem przewodniczącym Krzysztofem Owczarkiem, przekazuję państwu świąteczne pozdrowienia i najlepsze życzenia. Życzę, aby dla każdego z nas wolna Polska była miejscem szczególnym, dla którego warto żyć i pracować. Życzę, aby nasz ojczyzna była dobrym i bezpiecznym domem dla nas oraz przyszłych pokoleń. W obliczu ataku Rosji na naszych sąsiadów, częściej myślimy o niepodległości. Wielokrotnie w tym roku przypominamy słowa marszałka Piłsudskiego, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze - mówił wicestarosta Krzysztof Dziuba.

W uroczystości wziął udział również Marcin Przydacz, podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej

- Drodzy Wieluniacy, przyjaciele, bardzo dziękuję za zaproszenie na tę uroczystość Polska nie odrodziłaby się, gdyby nie całe pokolenia, które walczyły o niepodległość. Spoglądam na dzwoń pamięć i przestroga, na którym oprócz flagi Polski wisi flaga Ukrainy. Dziękuję wszystkim mieszkańcom powiatu wieluńskiego za ofiarną pomoc, którą świadczą uchodźcom. Dziś tam toczy się walka, także i o nasze bezpieczeństwo. Dziś nasza rola i nasza praca jest nieco inna. Musimy budować wielką Polskę, opartą o patriotyzm. A uczymy się go poprzez historię i takich uroczystościach. Dziękuję za tą pracę, którą wykonujecie tutaj. Niech żyje wolna i niepodległa Polska- mówił pochodzący z naszego regionu Marcin Przydacz, podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej.

11 listopada w Wieluniu nie zabrakło również posła Pawła Rychlika.

- Tegoroczne obchody po 24 lutego, po barbarzyńskiej napaści Rosji na niepodległą Ukrainę, mają zupełnie inne znaczenie. Świadomość ceny i wartości, wolnej i niepodległej ojczyzny jest o wiele bardziej głębsza. Wojna na Ukrainie pokazuje jak bardzo ważne i istotne jest budowanie silnej Polski. To dla nas zadanie do wykonania. Priorytetem jest jedność i zgoda w realizacji największych przedsięwzięć w państwie polskim nienaruszalność i ochrona granic, budowa dużej nowoczesnej armii, stabilna polityka i decyzje w kwestii gospodarki energetycznej(budowa elektrowni jądrowych, rozwój energetyki odnawialnej, obrona polskiego węgla) - mówił poseł Paweł Rychlik

Głos zabrali także świadek bombardowania Wielunia Henryk Strózik, wiceprezes Zarządu Związku Kombatantów RP i BWP. Odczytał referat, który wygłosił 11 listopada 1938 roku.

Po przemówieniach przyszła pora na zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, przy której wartę honorową pełnili członkowie wieluńskiego Stowarzyszenia Bataliony Obrony Narodowej.

W uroczystościach wzięli udział także harcerze z 5 Wieluńskiego Szczepu Harcerskiego "Piątka", uczniowie i dyrektorzy szkół i jednostek podległych gminie, a także radni gminy i powiatu oraz druhowie z OSP. Po raz pierwszy ze sztandarem na placu Legionów stanęła też delegacja z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich.

Po części oficjalnej uczestnicy obchodów przeszli do kościoła p.w. NNMP w Wieluniu, gdzie o godzinie 16 odprawiono mszę w intencji Ojczyzny.

O godzinie 17 w Kino-Teatrze Syrena rozpoczął się koncert lokalnych chórów pod batutą Jakuba Jurdzińskiego, a o godzinie 18. 30 przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego zapłonie ognisko patriotyczne.

11 listopada 2022 w Wieluniu. Oficjalne uroczystości na plac...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto