Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100. rocznica wkroczenia wojsk polskich do Chodzieży. Uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego (ZDJĘCIA)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
W Urzędzie Stanu Cywilnego odbyło się spotkanie z okazji 100. rocznicy wkroczenia wojsk polskich do Chodzieży, podczas którego jeszcze raz podsumowano zorganizowane w 2018 i 2019 roku obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

Podczas spotkania w Urzędzie Stanu Cywilnego, które zorganizowano w związku z 100. rocznicą wkroczenia wojsk polskich do Chodzieży, jeszcze raz podsumowano obchody setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, które odbyły się w 2018 i 2019 roku w Chodzieży i w Budzyniu.

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego postanowiło w szczególny sposób podziękować burmistrzowi Jackowi Gurszowi za wkład miasta w świętowanie okrągłej rocznicy. W dowód wdzięczności wiceprezes oddziału wielkopolskiego TPPW Roman Grewling wspólnie z Honorowym Obywatelem Chodzieży ojcem Eustachym Rakoczym i starostą Mirosławem Juraszkiem wręczyli burmistrzowi okolicznościowy ryngraf, wykonany specjalnie na tę okazję w Częstochowie.

Roman Grewling podkreślał, że rocznicowych wydarzeń było wszędzie tak dużo, iż o powstaniu zaczęło być wreszcie głośno także poza Wielkopolską. W naszym powiecie rocznicę także świętowano w sposób godny i bogaty. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób - w tym burmistrza Gursza, który powołał specjalny Komitet Organizacyjny Obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

W związku z faktem, że 19 stycznia 2020 r. przypadała 100. rocznica wkroczenia wojsk polskich do Chodzieży, prezes chodzieskiego koła TPPW Marek Fifer omówił jej tło historyczne. Radośnie witany 7 Pułk Strzelców Wielkopolskich pod dowództwem majora Alfonsa Wojtkielewicza (później przemianowany na bydgoski 61 Pułk Piechoty) wmaszerował do Chodzieży w południe dnia 19 stycznia 1920 roku. Jak podkreślał Marek Fifer, społeczność niemiecka i żydowska podeszły do tego w dość neutralny sposób, a przejmowanie władzy w mieście przez Polaków odbywało się stopniowo.

Wdzięczni chodzieżanie ufundowali żołnierzom chorągiew pułkową, której uroczyste wręczenie miało miejsce w dniu 1 marca 1920 roku na chodzieskim rynku. Towarzyszyła mu wielka defilada, którą odtworzono w 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto