Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie rozbudowy dworku w Mokrsku. Od kilku lat działa w nim mini-muzeum, teraz powstaje kuźnia kowalska ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
30 kwietnia odbędzie się pierwsze z cyklu wydarzeń związanych z obchodami stulecia rozbudowy dworu w Mokrsku. Od kilku lat mieści się w nim wyposażona w liczne eksponaty Gminna Izba Tradycji i Pamięci. Powstaje tutaj też najprawdziwsza kuźnia kowalska.

W 2022 roku mija 100 lat od rozbudowy dworu szlacheckiego w Mokrsku. W związku z okrągłym jubileuszem zaplanowano cykl ciekawych wydarzeń nawiązujących do historii tego miejsca, do udziału w których zapraszają Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko i Dom Kultury w Ożarowie. Obchody 100-lecia zainaugurują prelekcje historyczne, które odbędą się w budynku podworskim w najbliższą sobotę, 30 kwietnia. Będzie można posłuchać opowieści o historii obiektu, jego właścicielach, otoczeniu, a także posłuchać występu Towarzystwa Aktywnych Kobiet z Sokolnik. Początek o godz. 14, program znajduje się w galerii zdjęć.

Od kilku lat w dawnym dworku funkcjonuje Gminna Izba Tradycji i Pamięci, w której można podziwiać m.in. przedmioty używane przez mieszkańców dawnej wsi. Mini-muzeum prowadzi Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko. Wśród licznie zgromadzonych eksponatów są też przyrządy kowalskie. Na tym jednak nie koniec. Trwają prace związane z odtworzeniem tradycyjnej kuźni, a w niej znajdzie się najprawdziwszy miech gruszkowaty, który będzie dmuchał powietrze do ogniska kowalskiego.

- Niektórzy mówią, że kowal to musiał być potężny człowiek. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jeśli dobrze opanował swój fach, kowal nie musiał wykazywać się wielką siłą rąk, bo znał odpowiednią technikę. Najważniejsze, że miał serce do kucia żelaza, a przede wszystkim wytrwałość - opowiada Rajmund Kieler, prezes Klubu Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko.

Dworek w Mokrsku otacza pięknie zachowany park z trzema stawami. Na jednym z nich zachowała się wysepka (kopiec), na której znajdował się pierwotny dwór obronny o konstrukcji drewnianej. Wśród zadrzewień nie brakuje pomników przyrody.

Dla uczczenia setnej rocznicy rozbudowy murowanego dworku planuje się w kolejnych miesiącach 2022 r. wydarzenia takie jak: regionalny przegląd kapel ludowych połączony z potańcówką, spotkanie wspominkowe osób, instytucji, które działały w budynku podworskim, piknik połączony z inscenizacją życia w dworze i plenerem malarskim, bal, a także inscenizację powstania styczniowego. W ramach obchodów organizowane są też konkursy skierowane do dzieci i młodzieży. Szczegóły konkursów TUTAJ.

Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko zwraca się z prośbą do wszystkich osób, którym wieś jest bliska ich sercu, o podzielenie się wspomnieniami, przekazami ustnymi z pokolenia na pokolenie, dokumentami, pamiątkami, które poszerzą wiedzę o historii dworku i okalającego go parku. Dane kontaktowe: e-mail: [email protected], tel. 721 301 852.

Szerszy artykuł poświęcony dziejom dworu, izbie tradycji i urządzaniu kuźni kowalskiej można będzie przeczytać w „Naszym Tygodniku”, który ukaże się w piątek 29 kwietnia z „Dziennikiem Łódzkim”.

100-lecie rozbudowy dworku w Mokrsku. Od kilku lat działa w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto