100-lecie rozbudowy dworku w Mokrsku. Od kilku lat działa w nim mini-muzeum, teraz powstaje kuźnia kowalska ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
30 kwietnia odbędzie się pierwsze z cyklu wydarzeń związanych z obchodami stulecia rozbudowy dworu w Mokrsku. Od kilku lat mieści się w nim wyposażona w liczne eksponaty Gminna Izba Tradycji i Pamięci. Powstaje tutaj też najprawdziwsza kuźnia kowalska.

W 2022 roku mija 100 lat od rozbudowy dworu szlacheckiego w Mokrsku. W związku z okrągłym jubileuszem zaplanowano cykl ciekawych wydarzeń nawiązujących do historii tego miejsca, do udziału w których zapraszają Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko i Dom Kultury w Ożarowie. Obchody 100-lecia zainaugurują prelekcje historyczne, które odbędą się w budynku podworskim w najbliższą sobotę, 30 kwietnia. Będzie można posłuchać opowieści o historii obiektu, jego właścicielach, otoczeniu, a także posłuchać występu Towarzystwa Aktywnych Kobiet z Sokolnik. Początek o godz. 14, program znajduje się w galerii zdjęć.

Od kilku lat w dawnym dworku funkcjonuje Gminna Izba Tradycji i Pamięci, w której można podziwiać m.in. przedmioty używane przez mieszkańców dawnej wsi. Mini-muzeum prowadzi Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko. Wśród licznie zgromadzonych eksponatów są też przyrządy kowalskie. Na tym jednak nie koniec. Trwają prace związane z odtworzeniem tradycyjnej kuźni, a w niej znajdzie się najprawdziwszy miech gruszkowaty, który będzie dmuchał powietrze do ogniska kowalskiego.

- Niektórzy mówią, że kowal to musiał być potężny człowiek. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jeśli dobrze opanował swój fach, kowal nie musiał wykazywać się wielką siłą rąk, bo znał odpowiednią technikę. Najważniejsze, że miał serce do kucia żelaza, a przede wszystkim wytrwałość - opowiada Rajmund Kieler, prezes Klubu Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko.

Dworek w Mokrsku otacza pięknie zachowany park z trzema stawami. Na jednym z nich zachowała się wysepka (kopiec), na której znajdował się pierwotny dwór obronny o konstrukcji drewnianej. Wśród zadrzewień nie brakuje pomników przyrody.

Dla uczczenia setnej rocznicy rozbudowy murowanego dworku planuje się w kolejnych miesiącach 2022 r. wydarzenia takie jak: regionalny przegląd kapel ludowych połączony z potańcówką, spotkanie wspominkowe osób, instytucji, które działały w budynku podworskim, piknik połączony z inscenizacją życia w dworze i plenerem malarskim, bal, a także inscenizację powstania styczniowego. W ramach obchodów organizowane są też konkursy skierowane do dzieci i młodzieży. Szczegóły konkursów TUTAJ.

Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko zwraca się z prośbą do wszystkich osób, którym wieś jest bliska ich sercu, o podzielenie się wspomnieniami, przekazami ustnymi z pokolenia na pokolenie, dokumentami, pamiątkami, które poszerzą wiedzę o historii dworku i okalającego go parku. Dane kontaktowe: e-mail: [email protected], tel. 721 301 852.

Szerszy artykuł poświęcony dziejom dworu, izbie tradycji i urządzaniu kuźni kowalskiej można będzie przeczytać w „Naszym Tygodniku”, który ukaże się w piątek 29 kwietnia z „Dziennikiem Łódzkim”.

100-lecie rozbudowy dworku w Mokrsku. Od kilku lat działa w ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie kraje są najbardziej “odporne klimatycznie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie