Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023. Wspominamy zasłużone osoby związane z Wieluniem i okolicami, które odeszły na wieczny spoczynek w ostatnim roku

OPRAC.:
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy pamięcią do zmarłych w ostatnim roku osób związanych z Wieluniem i okolicami, które poprzez swoją działalność zaznaczyły swój trwały ślad w życiu społecznym, kulturalnym, naukowym, samorządowym, czy sportowym

Zygmunt Werbicki

Świadek bombardowania Wielunia, wielokrotnie dawał świadectwo tragicznym zdarzeniom z 1 września 1939 r., które przeżył jako 9-letnie dziecko. Wraz ze swoją małżonką Ireną niejednokrotnie uczestniczyli w porannych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Uczestniczył też spotkaniach z młodzieżą, inicjatywach Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Zygmunt Werbicki zmarł 13 marca 2023.

Sylwester Perliceusz

Wieloletniego kibic, przyjaciel, sponsor, w latach 2010-2016 prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Wieluniu. Kibicował wieluńskim piłkarzom ręcznym „od zawsze”, w początkach XXI w. jako wiceprezes firmy Tepron czynnie zaangażował się w sponsoring MKS-u i stał się jedną z osób napędzających rozwój piłki ręcznej w mieście. Cieszył się dużym autorytetem i zaufaniem. Za jego prezesury w klubie reaktywowana została drużyna seniorów. Sylwester Perliceusz zmarł nagle 4 maja 2023. Miał 71 lat.

Zbigniew Kazimierz Witek

Urodzony w Wieluniu długoletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Z wykształcenia był inżynierem po Akademii Górniczo-Hutniczej, na której przez lata dzielił się swoją wiedzą na Wydziale Elektrycznym krakowskiej AGH. Od 1996 roku był prezesem TPSP w Krakowie, od 1997 dyrektorem powołanego przez siebie Instytutu Badań Dokumentacji i Poszukiwań Dzieł Sztuki im. Karola Estreichera. W 2011 roku Zbigniew Kazimierz Witek był gościem cyklu spotkań Towarzystwa Przyjaciół Wielunia „Ludzie i ich pasje”, w 2014 r. zorganizował w Pałacu Sztuki w Krakowie wystawę „Wieluń – polska Guernica”. Zmarł 8 sierpnia 2023, miał 75 lat.

Krzysztof Lisiecki

Dziennikarz, autor wielu materiałów poświęconych także wydarzeniom z ziemi wieluńskiej. Pracę dziennikarza rozpoczynał w nieistniejącym już „Głosie Robotniczym”. Jego artykuły ukazywały się tygodniku „Nad Wartą” i„Dzienniku Łódzkim”. Przez wiele lat był także korespondentem Radia Łódż. Ostatnio współpracował z łódzkim ośrodkiem TVP 3. Krzysztof Lisiecki zmarł 16 sierpnia 2023, miał 68 lat.

Marian Brząkała

Wieloletni muzyk i kierownik Orkiestry Dęty w Dzietrzkowicach. Zaczynał muzykowanie od najmłodszych lat na bębnie, potem grał na trąbce i tenorze. Był inicjatorem i pomysłodawcą dużego wydarzenia muzycznego „Lato na Marszową Nutę”, którego gromadziło w Dzietrzkowicach orkiestry z całej Polski. „Byłeś z Nami nawet wtedy, kiedy było Ci już ciężko, za co nigdy nie przestaniemy być Ci wdzięczni!” - napisano w pożegnalnym wpisie na profilu społecznościowym orkiestry. Waldemar Brząkała zmarł 15 września 2023 w wieku 64 lat.

Zbigniew Rasiewicz

Kronikarz Cukrowni Wieluń, której był wieloletnim pracownikiem, mieszkał na przyfabrycznym osiedlu. Za swoje opracowanie o roboczym tytule „Fabrykanci” został w 2012 roku wyróżniony przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe Nagrodą im. Jana Długosza. Zbigniew Rasiewicz zmarł 19 września br. po krótkiej chorobie w wieku 81 lat.

Ireneusz Kania

Urodzony w Wieluniu wybitny tłumacz i eseista, przełożył na polski ponad 100 książek z kilkunastu języków. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu studiował romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tłumaczył dzieła pisane w językach starożytnych i współczesnych, znał m.in. sanskryt, tybetański, chiński, hebrajski, włoski, portugalski, szwedzki, rosyjski i łacinę. Zapalony miłośnik sportu, uprawiał wiele dyscyplin. Dwukrotnie był gościem cyklu „Ludzie i ich pasje” Towarzystwa Przyjaciół Wielunia. Zmarł 9 października 2023 w Krakowie, gdzie mieszkał od wielu lat. Miał 83 lata.

Radosław Herman

Archeolog, popularyzator historii, który często bywał na ziemi wieluńskiej. Prowadził m.in. wykopaliska w 2020 r. w rejonie ulicy Śląskiej w Wieluniu. Badacze odkryli wtedy, że średniowieczny mur obronny ma inny przebieg niż dotąd przyjmowano. Zmarł nagle 21 października 2023 podczas kręcenia odcinka programu telewizyjnego „Poszukiwacze historii” w pobliskich Parzymiechach. Miał 51 lat.

Józef Wróbel

Zasłużony wieruszowski samorządowiec. Pod koniec lat 90., gdy szykowano reformę administracyjną kraju, aktywnie włączył się w działania zmierzające do utworzenia powiatu wieruszowskiego. Cel został osiągnięty, a Józef Wróbel został pierwszym starostą wieruszowskim W Radzie Powiatu zasiadał przez trzy kolejne kadencje. W pierwszej funkcję starosty pełnił w latach 1999-2002, w drugiej był wicestarostą, a w trzeciej członkiem zarządu. Zmarł 24 października 2023, miał 74 lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto