MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie I LO w Wieluniu zmierzą się z problemem zaśmiecania lasów. Dostali grant w ogólnopolskim konkursie "Projektanci edukacji"

OPRAC.: ryb
Fot. Zbigniew Rybczyński
Proekologiczny projekt uczniów I LO im T. Kościuszki z Wielunia odniósł sukces w ogólnopolskim konkursie “Projektanci edukacji”. Młodzież otrzyma grant finansowy na walkę z dzikimi wysypiskami śmieci w lasach.

“Ja tu mieszkam” to projekt uczniów I LO w Wieluniu, który ma na celu walkę o środowisko, a przede wszystkim o czystość lokalnych lasów. Uczniowie chcą zlokalizować tzw. dzikie wysypiska śmieci w wybranych kompleksach leśnych powiatu wieluńskiego i ustawić tablice informacyjne edukujące o formach ochrony przyrody oraz skutkach pozostawiania śmieci w lesie. Problem dotyczy całego kraju i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla całego ekosystemu.

- Krótki postój w lesie dla niektórych oznacza sprzątanie samochodu i wyrzucenie śmieci. Pomijając względy estetyczne, śmieci stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Tablica ze zwykłym napisem "Zakaz śmiecenia" niekoniecznie jest skuteczna. Chcemy, aby na naszej tablicy był bardzo emocjonalny przekaz skłaniający do refleksji i zaniechania złego nawyku. Pomysł ten można powielić w całym kraju, a na tablicy umieszczać zwierzę występujące w danym siedlisku – opisują swój pomysł uczniowie „Odry”.

W proekologicznych działaniach wesprze młodzież nauczyciel geografii Bogusław Kurzyński. Tablice edukacyjne w lasach to jednak nie wszystko. Uczniowie sporządzą dokumentację fotograficzną i mapę dzikich wysypisk, planuje się też przeprowadzenie happeningu na terenie Wielunia. Uczestnicy projektu wezmą również udział w warsztatach ekologicznych w ośrodku Nadwarciański Gród.

Zakup materiałów edukacyjnych i warsztaty zostaną sfinansowane z grantu ufundowanego przez wydawnictwo Nowa Era, organizatora ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji”. Pomysł uczniów z Wielunia znalazł się wśród 60 projektów uczniowskich nagrodzonych przez jury w 11. edycji konkursu. W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie z 457 szkół podstawowych i średnich. Dodatkowe 15 grantów powędruje do grup, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów. Łączna pula nagród finansowych w pierwszym etapie wyniosła 75 tys. zł.

- To wyjątkowa edycja konkursu. Czas pandemii jest ciężki dla uczniów, którzy podporządkowani różnego rodzaju nakazom i zaleceniom, mają wrażenie, że niewiele od nich zależy. Dlatego wszyscy tegoroczni uczestnicy “Projektantów edukacji” są naszymi bohaterami - przesłane propozycje były kreatywne, inspirujące i dokładnie przemyślane - komentuje Małgorzata Jankowska z wydawnictwa Nowa Era, jurorka konkursu “Projektanci edukacji”.

W drugi etapie konkursu będzie oceniany sposób realizacji zgłoszonych pomysłów. Na wykonanie przedsięwzięć i przedstawienie wyników jury, uczniowie i nauczyciele mają czas do 15 kwietnia br. Pięć realizacji najlepiej ocenionych przez jury w maju otrzyma kolejne granty - w kwocie 2 tys. zł.
Dodatkowo spośród uczestników drugiego etapu konkursu miesięcznik „Focus” i serwis Focus.pl wybiorą jeden najlepszy według nich projekt. Redakcja przeprowadzi wywiad z członkami zwycięskiego zespołu i zaprezentuje ich działania na łamach gazety.  

Uczestnicy konkursu “Projektanci edukacji” cały czas mogą liczyć na wsparcie merytoryczne organizatora. Czekają na nich liczne materiały merytoryczne, m.in e-booki, webinary i artykuły eksperckie,  zgromadzone na dedykowanej stronie internetowej https://projektanciedukacji.pl.

Uczniowie I LO w Wieluniu zmierzą się z problemem zaśmiecani...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto