Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”. W muzeum otwarto nową wystawę[Foto, VIDEO]

Zbyszek Rybczyński
„Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”. To nazwa nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, którą otwarto w przeddzień 80. rocznicy bombardowania miasta.

Dotychczasowa ekspozycja poświęcona wojennej tragedii Wielunia nabrała nowego wymiaru poprzez ukazanie licznych relacji ocalałych wielunian będących w zbiorach MZW. Za ich pośrednictwem doświadczamy atmosfery dramatycznych wydarzeń w dniu nalotów i pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji.

- Zwiedzający wystawę, dzięki inscenizacjom fragmentów zabudowy Wielunia, odbyli spacer po mieście. Rolę przewodników, dzięki relacjom audio-video i wspomnieniom spisanym, pełnią świadkowie tamtych wydarzeń – mówią wieluńscy muzealnicy.

Muzeum jest w posiadaniu blisko stu relacji świadków bombardowania Wielunia oraz okresu okupacji miasta. Jego pracownicy ciągle docierają do osób, które wyraziły chęć podzielenia się z swoimi wspomnieniami z okresu II wojny światowej.

O tym, jak ważna jest pamięć historyczna i przebaczenie mówił dyrektor wieluńskiego muzeum Jan Książek. Podkreślał, że świadectwo świadków bombardowania Wielunia ma być przestrogą dla kolejnych pokoleń, dla Polski i dla Europy.

Dzisiaj MZW jest również gospodarzem międzynarodowej konferencji „Ludność cywilna i dramat wojny”. Wydarzenie w Kino-Teatrze Syrena jest organizowane we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po konferencji w kinie wyświetlone zostaną filmy z wojennymi motywami: „Pianista” (godz. 18) oraz „Biegnij chłopcze, biegnij” (20:45).

W sobotę, 31 sierpnia, na placu Legionów zaplanowano koncert pt. „Serce dziecka” połączony z przekazaniem najmłodszym uczestnikom obchodów książek „Dawno temu w Wieluniu”. Tę opowiadającą o dramacie wojny językiem dzieci publikację autorstwa Wiesława Drabika wyda Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu w ramach projektu „Wieluń - odrobiona lekcja”. O godz. 19 w kolegiacie odbędzie się uroczysta msza św. z udziałem polskich i niemieckich duchownych.

Wzorem lat ubiegłych z lotniska w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem (miejsce startu samolotów Luftwaffe atakujących uśpiony Wieluń) wyruszy sztafeta z symbolicznym Ogniem Pokoju i Pojednania. W biegu pamięci wezmą udział uczniowie wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych, a także zaproszeni gości z miast partnerskich zza Odry - Osterburga i Waltrop. Podczas głównych uroczystości o godz. 4.40 przekażą płomień kolejnym sztafetom. Jedna przebiegnie z ogniem do Ostrzeszowa, a druga do Burzenina i następnie Sieradza.

1 września tradycyjnie nie zabraknie mszy na reliktach kościoła farnego. Tym razem uroczyste nabożeństwo pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo zaplanowano w samo południe. W Kino-Teatrze Syrena będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o Janie Tyszlerze, który przeżył bombardowanie Wielunia jako 6-letni mieszkaniec kamienicy przy Nowym Rynku. Pomysłodawcą i reżyserem filmu jest Maciej Walczak, a inspiracją dla niego stała się autobiograficzna książka Jana Tyszlera „Wieluń i pamięć”, wydana w 2015 r. przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Zwieńczeniem niedzielnych obchodów będzie spektakularny koncert w wykonaniu Orkiestry Wielkich Bębnów. Niedzielne widowisko na pl. Legionów rozpocznie się o godz. 21.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto