Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa przemysłowa w Wieluniu. Światło dzienne ujrzał projekt planu przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic Fabrycznej i Warszawskiej

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
screen/youtube wielton
Światło dzienne ujrzał projekt planu miejscowego dla terenów przemysłowo-usługowych w obrębie ulic Warszawskiej, Fabrycznej, Długosza i Przemysłowej. Zainteresowane osoby mogą składać uwagi do proponowanych rozwiązań przestrzennych

Urząd Miejski w Wieluniu zlecił opracowanie miejscowego jednego spójnego planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy przemysłowej. Uchwała otwierająca proces planistyczny, podjęta przez Radę Miejską 1 lipca, dotyczy rozległego terenu, którego granice stanowią ulice Warszawska, Fabryczna, Długosza i Przemysłowa.

Na tym obszarze skupia się działalność zakładów, które należą do największych wieluńskich firm produkcyjnych. Swoje fabryki mają tutaj takie marki jak Wielton, Gala Poland (dawniej Korona Candles), Patrol Group czy Zasada Rowery. Część obszaru wchodzi w skład Podstrefy Wieluń w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Nie jest to jednak klasyczna strefa przemysłowa, gdyż w pobliżu hal produkcyjnych zlokalizowane są budynki mieszkalne.

Nie brakuje w tej części miasta również działalności handlowo-usługowych. Aktualnie, na działce przylegającej do ul. Warszawskiej, powstaje w szybkim tempie market budowlany Mrówka (aktualne zdjęcia z placu budowy możecie zobaczyć w naszej galerii).

Procedura uchwalenia miejscowego planu została wszczęta na wniosek firmy Wielton. Największy wieluński pracodawca planuje wyposażyć swoje zakłady w instalacje fotowoltaiczne, co wymaga odpowiednich zapisów w dokumentach planistycznych. Postanowiono jednak nie ograniczać się tylko do terenów producenta naczep, lecz podejść do tematu kompleksowo i uchwalić nowe zasady gospodarowania na całym obszarze między ulicami Warszawską, Fabryczną, Długosza i Przemysłową. Obecnie obowiązuje tutaj aż osiem różnych planów miejscowych, uchwalanych w latach 2011-2019.

"Zastąpienie ww. planów jednolitym dokumentem ułatwi na analizowanym obszarze dalsze działania inwestycyjne w ramach istniejącej dzielnicy działalności gospodarczej, a także umożliwi lokalizację urządzeń wytwarzających energię z OZE o mocy powyżej 100 kW" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Zakłada się, że realizacja zamierzeń inwestycyjnych na tym obszarze nie będzie obciążać budżetu gminy.

19 grudnia projekt planu przestrzennego dla dzielnicy przemysłowej został wyłożony do publicznego wglądu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko w holu Urzędu Miejskiego (budynek w parku). Dokumenty są także dostępne na stronie bip.um.wielun.pl/zagospodarowanie przestrzenne/projekty MPZP, a także w Systemie Informacji Przestrzennej pod adresem sip.gison.pl/wielun. Dyskusję publiczną nad przyjętymi rozwiązaniami zaplanowano na 11 stycznia w godz. 14-15 w formule on-line.

Każdy zainteresowany może wnosić uwagi zarówno do zapisów miejscowego planu (do 27 stycznia 2023 r.), jak i do prognozy oddziaływania na środowisko (do 3 lutego). Można to zrobić na kilka sposobów:

Należy podać imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej, adres i oznaczyć nieruchomość, której uwaga dotyczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto