18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przekazanie sztandaru i nadanie imienia Szkole Podstawowej w Bieniądzicach

Daniel Sibiak
Niezwykle uroczystą oprawę miało poświęcenie sztandaru i nadanie imienia Władysława Bełzy Szkole Podstawowej w Bieniądzicach. Uroczystość zgromadziła w murach placówki nie tylko władze miasta i powiatu, ale także dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu gminy Wieluń, radnych, sołtysów oraz przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ "Solidarność". Przede wszystkim był to jednak najważniejszy dzień dla społeczności Niedzielska i Bieniądzic, którzy mają kilka powodów do radości. W swoim przemówieniu mówiła o nich dyrektor Elżbieta Ranoszek.

- Cieszę się, że nasza szkoła ma tylu przyjaciół, którzy znaleźli czas, by być tu dziś razem z nami. Dzień dzisiejszy jest szczególny i wyjątkowy w historii naszej szkoły. Zdarza się w jej życiu tylko raz. To dzień nadania imienia Władysława Bełzy Szkole Podstawowej w Bieniądzicach i przekazania jej sztandaru. To również dzień, w którym pragniemy pamiętać o 90-leciu istnienia naszej szkoły, 100-leciu istnienia cukrowni i 690-leciu istnienia Niedzielska. Szkoła w Niedzielsku nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli, którzy oddali jej swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły gromadziły się zawsze osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań i zawsze wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich zaangażowaniu udało się stworzyć szkołę, taką jaką widzimy ją dzisiaj - małą szkołę z wielkim sercem - rodzinną, przyjazną, otwartą na nowe. Jest to zasługa w szczególności nauczycieli, którzy na co dzień są dla ucznia przewodnikiem, doradcą i autorytetem, ale to również efekt dobrej współpracy z rodzicami, sołectwami, organem prowadzącym oraz sponsorami. Właśnie dzisiaj podczas Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Panśtwu bardzo dziękuję, a szczególnie swoim nauczycielom. To ludzie wielkiego serca, którzy swój wolny czas zawsze poświęcają szkole - mówiła Elżbieta Ranoszek, dyrektor SP w Bieniądzicach.

Wyboru patrona gratulowali gronu szkolnemu zaproszeni goście, którzy na ręce pani dyrektor składali kwiaty i upominki przeznaczone dla uczniów.

- Imię patrona szkoły jest wymowne i symboliczne. Jego patriotyzm, szacunek dla środowiska i ojczyzny to nasze najpiękniejsze cechy narodowe. Stanowi to dla uczniów i nauczycieli wielkie wyzwanie. Wam drodzy uczniowie życzę, aby lata spędzone w tej szkole pozostały na długo w waszej pamięci - życzyła w imieniu kolegów i koleżanek ze szkół z terenu gminy Wieluń Jolanta Ustyniak, dyrektor SP w Gaszynie.

Pod wrażeniem przebiegu uroczystości, a także wyboru patrona szkoły był także burmistrz Janusz Antczak.

- Od dziś macie swojego patrona i sztandar, a przez to własną tożsamość. W tych murach szczególnie mocno brzmią słowa Katechizmu Polskiego Dziecka Władysława Bełzy. Traktujcie tę szkołę jako swój drugi dom, gdzie panuje ciepła atmosfera sprzyjająca rozwojowi i twórczej pracy - tego życzył burmistrz Janusz Antczak

Do tej pory Szkoła w Bieniądzicach nosiła nazwę Szkoły Podstawowej w Niedzielsku. Zmiany nie wpłynęły jednak negatywnie na lokalną społeczność, co potwierdzali sołtysi obu miejscowości.

- My mieszkańcy Niedzielska jesteśmy niezmiernie dumni, że na terenach naszej wsi powstała szkoła, która przetrwała 90 lat i nosiła nazwę Szkoły Podstawowej w Niedzielsku. Przez te wszystkie lata była to szkoła, która łączyła okoliczne wsie, pisząc wspólną historię życiorysami naszych absolwentów. Dzisiaj pieczę nad szkołą przejmuje sąsiedzka wieś Bieniądzice i wiemy, że przekazujemy ją w dobre ręce. Jesteśmy przekonani, że dalej będzie otwartą szkołą, która łączy, a jej drzwi pozostaną otwarte dla mieszkańców Niedzielska - mówi Mirosława Cichecka, sołtys Niedzielska.

Jadwiga Marczewska, sołtys Bieniądzic zapewniała zaś, że mieszkańcy zobowiązują się dołożyć wszelkich starań o tę szkołę, żeby tak jak to się działo przez ostatnie 90 lat była miejscem, w którym wiele dzieje dzięki udziałowi całej społeczności.

- W imieniu mieszkańców Bieniądzic wyrażam radość, że szkoła w Niedzielsku od zawsze posadowiona na gruntach wsi Bieniądzice stała się szkołą w Bieniądzicach. To dla nas zaszczyt i radość - mówi Jadwiga Marczewska.

Dlaczego doszło do zmiany nazwy szkoły wyjaśnia jeden z jej absolwentów.

- Szkoła powstała na gruntach gromadzkich Bieniądzic, więc już od 1932 roku adresem urzędowym szkoły są Bieniądzice. Jako że "przeszła" tam szkoła z Niedzielska, pozostała do dziś tradycyjna nazwa, która miała jakąś rację bytu do 1988 r. W roku tym obszar Niedzielska został włączony w obręb miasta, nadano nazwy ulicom (m.in. Rymarkiewiczowej) i tylko ze względów praktycznych, ze względu na rolników z tego obszaru, utrzymywane jest sołectwo, a ze względów historycznych obszar ten nazywany jest "dawne Niedzielsko". Ale wieś Niedzielsko nie istnieje!To właśnie w tej chwili jest bałagan prawny, który z wielu względów musi być uporządkowany. No bo jak może istnieć w szkoła we wsi, której nie ma? I właśnie dlatego w styczniu Rada Rodziców, Rada Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski SP w Niedzielsku wystąpili do burmistrza i radnych z wnioskiem o zmianę nazwy.

Publiczność była pod wrażeniem programu artystycznego przygotowanego przez uczniów, nauczycieli i chóru pod kierownictwem Jakuba Jurdzińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto