Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paraolimpiada w hali sportowej w Częstochowie. Nie było barier i ograniczeń

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kilkuset uczestników - przedszkolaków, uczniów szkół specjalnych oraz podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych, stawiło się w Hali Sportowej w Częstochowie, by wziąć udział w kolejnej edycji turnieju gier i zabaw ruchowych. Sportową rywalizację dla pełnosprawnych i niepełnosprawnych ruchowo zorganizowano już po raz 22.

W Hali Sportowej w Częstochowie udowodnili, że nie ma barier i ograniczeń

Pomysłodawcą imprezy jest Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 43 w Częstochowie. Pierwszy Konkurs Gier i Zabaw Ruchowych odbył się w roku 2001. Na początku zawodnicy rywalizowali na małej sali gimnastycznej. Z czasem przybywało zespołów, więc wydarzenie przeniesiono do ówczesnego Gimnazjum nr 2 przy ulicy Baczyńskiego w Częstochowie. Później była sala sportowa przy ulicy Rejtana, następnie Hala Polonia, aż wreszcie Hala Sportowa przy ulicy Żużlowej.

Uczestników z roku na rok przybywa. Tym razem w sportowej rywalizacji uczestniczyły dzieci z przedszkoli integracyjnych, a także uczniowie szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.

- Już po raz 22. udało się zorganizować turnieju gier i zabaw ruchowych - podkreśla Dorota Jarzębska, dyrektor Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 43 w Częstochowie. - Dzieci się doskonale bawią. Mam nadzieję, że z niecierpliwością czekały na ten dzień. W każdym roku staramy się przygotować inne atrakcje, aby móc zaskoczyć najmłodszych i sprawić im niespodziankę - przyznaje.

W Hali Sportowej w Częstochowie zwyciężyli wszyscy

Założeniem imprezy jest propagowanie integracji dzieci sprawnych fizycznie z dziećmi z deficytami rozwojowymi. Zawodnicy z poszczególnych drużyn brali udział w różnych w zabawach sportowych. Tradycyjnie emocje podczas poszczególnych konkurencji były bardzo duże. Jednak w całej imprezie dla wszystkich najważniejszy był doping publiczności, gromkie brawa i poczucie akceptacji.

- Idea polega na tym, aby zintegrować środowiska dzieci z niepełnosprawnością, z tymi zdrowymi. Tak, aby wszyscy dobrze się czuli i jedni zauważyli tych drugich - dodaje Dorota Jarzębska.

Zwycięzcami wydarzenia są wszystkie dzieci. Oczywiście rywalizują podczas poszczególnych konkurencji, ale na zakończenie sportowej rywalizacji na wszystkich uczestników zawsze czekają niespodzianki. Placówki zostały nagrodzone upominkami, dyplomami i medalami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto