Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Wieluniu ZDJĘCIA, FILMY

Redakcja
Obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Wieluniu
Obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Wieluniu Marcin Stadnicki
Niezwykle podniosłą rangę miały tegoroczne obchody rocznicy zbrodni katyńskiej w Wieluniu, które tym razem poświęcono komisarzowi Straży Granicznej kapitanowi Stanisławowi Mikulskiemu. Podczas uroczystości na Placu Jagiellońskim odsłonięto tablicę upamiętniającą kapitana Mikulskiego i posadzono dąb pamięci.

Obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Wieluniu

Tegoroczne obchody rocznicy zbrodni katyńskiej w Wieluniu poświęcono komisarzowi Straży Granicznej kapitanowi Stanisławowi Mikulskiemu, który od lat 30-tych aż do wybuchu II Wojny Światowej mieszkał w Wieluniu. Kapitan był odpowiedzialny za wywiad wojskowy i antyprzemytniczy. Mikulski został zamordowany w Katyniu.

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęły się w niedzielę 20 września od mszy św. w kościele św. Józefa, skąd poczet sztandarowy przemaszerował na Plac Jagielloński.

Współczesna Polska została ufundowana na krwi naszych poprzedników - mówił Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, gospodarz wydarzenia - Była to krew, która była przelana podczas przeróżnych wojen, powstań narodowych. To był krew przelana podczas bitwy, natomiast najbardziej tragiczna dla naszego narodu była ta krew, która została przelana w sposób zdradziecki, w sposób, który nie dawał możliwości obrony. Strzałem w tył głowy. Taką uczcimy dzisiaj postać, która zginęła w taki właśnie sposób, to jest pana kapitana Stanisława Mikulskiego.

Po przemówieniu burmistrza głos w imieniu starosty wieluńskiego Marka Kielera zabrał przewodniczący rady powiatu Krzysztof Owczarek.

Spotykamy się, by uczcić pamieć naszych rodaków, najlepszych z synów polskiego narodu poległych na kresach wschodnich, wśród których byli również mieszkańcy naszej ziemi, Ziemi Wieluńskiej. Ludobójcza, zbrodnicza decyzja o wymordowaniu polskich jeńców została podjęta przez sowietów 5 marca 1940 roku - mówił Owczarek.

W wieluńskich obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej wzięli udział także przedstawiciele Instytutu Pamieć Narodowej, którym przewodniczący rady powiatu dziękował za działania, dzięki którym historia zamordowanych Polaków ujrzała światło dzienne.

Naczelnik delegatury IPN w Opolu Tomasz Greniuch stwierdził z kolei, że Wieluń i Katyń to pierwsza i ostatnia stacja "drogi krzyżowej", którą przeszedł Stanisław Mikulski jako żołnierz i oficer. Greniuch podkreślił też rolę dr. Ksawerego Jasiaka, pracownika IPN i mieszkańca Wielunia, w odkrywaniu losów postaci takich, jak Stanisław Mikulski.

Sam Jasiak podczas swojego wystąpienia przybliżył uczestnikom uroczystości sylwetkę Mikulskiego. W wieluńskich obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej udział wzięli także członkowie rodziny kapitana Mikulskiego.

Jego wnuk, Leszek Olszewski, który na obchody przybył z małżonką Elżbietą, w krótkich słowach podziękował wszystkim, dzięki którym udało się uhonorować jego dziadka.

Po przemówieniach nastąpiło posadzenie dębu pamięci i odsłonięcie pamiątkowej tablicy. W trakcie uroczystości wręczono też odznaczenie i wyróżnienie. Medal za zasługi w popularyzowaniu Tradycji Ochrony Polskich Granic otrzymał dr. Ksawery Jasiak. Z kolei Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej otrzymało wyróżnienie Stowarzyszenia Weteranów Polskiej Straży Granicznej.

Obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Wieluniu

Obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Wieluniu ZDJĘCIA, FILMY

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto