Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin. Ktoś przemalował dwie hulajnogi elektryczne Bolt. Czy znikną na zimę z ulic? Oto zasady korzystania z hulajnóg w mieście

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Mieszkańcy Konina zdążyli się już przyzwyczaić do hulajnóg, które stosunkowo niedawno wzbogaciły miejski krajobraz. Jedni z nich korzystają, inni ich nienawidzą szczególnie wtedy, gdy zastawiają cały chodnik, co jest częstym zjawiskiem. Są również tacy, którym zielone hulajnogi nie podobają się wizualnie, więc wzięli sprawy w swoje ręce i przemalowali dwie z nich na wybrany kolor.

Spis treści

Ktoś przemalował hulajnogi Bolt w Koninie

Zdjęcia przemalowanych hulajnóg znaleźliśmy na Facebooku, na grupie „Konińskie Widoki”. Zostały one udostępnione w kilkudniowych odstępach. Jak zażartował autor zdjęcia nad opublikowanymi postami, firma Bolt wprowadziła w Koninie limitowane edycje hulajnóg elektrycznych: GOLD oraz ORANGE.

Co dalej z hulajnogami? Komentarz w tej sprawie udzielił nam Bartosz Małecki, Operations Manager w Bolt.

- Niestety zdarza się, że nasze hulajnogi są obiektem wandalizmu. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia hulajnoga jest zabrana z ulicy i przed ponownym jej wystawieniem sprawdzany jest jej stan techniczny. W bardziej poważnych przypadkach zgłaszamy takie akty wandalizmu na policję.

.
- wyjaśniał.

ZOBACZ TAKŻE

Hulajnogi nie znikną na zimę, jak rowery miejskie

Jak dalej wyjaśnia Bartosz Małecki, flota Bolt dostępna jest przez cały rok. W okresie zimowym zmienia się jedynie liczba hulajnóg na ulicach, gdyż zapotrzebowanie na nie jest dużo mniejsze. Jeśli warunki pogodowe stają się trudne i w związku z tym jeżdżenie na hulajnodze mogłoby być niebezpieczne, blokowana jest możliwość wypożyczenia sprzętu lub pojazd jest zabierany.

ZOBACZ TAKŻE

Jak bezpiecznie korzystać z hulajnóg? Kto może na nich jeździć?

Policjanci przypominają, że korzystanie z hulajnóg wiąże się z wieloma zasadami, podobnymi do tych, które obowiązują rowerzystów czy użytkowników skuterów lub motorowerów.

Na hulajnodze elektrycznej po mieście (droga rowerowa lub jezdnia) mogą poruszać się osoby już od 10 roku życia. Jednak nim ukończą 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, czy T. Prawo nie zabrania korzystać z hulajnóg także dzieciom do 10 roku życia, jednak w tym przypadku mogą poruszać się jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

ZOBACZ TAKŻE

Obowiązki użytkownika hulajnogi elektrycznej

Każdy kto porusza się na hulajnodze elektrycznej musi pamiętać o obowiązkach, które są prawnie uregulowane. Kierujący taką hulajnogą jest zobowiązany do:

  • Korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • Korzystania z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h,
  • Sygnalizowania kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • Zachowania bezpiecznego odstępu – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych).

ZOBACZ TAKŻE

Czy można jechać hulajnogą po chodniku dla pieszych?

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:

  • Jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • Zachowanie szczególnej ostrożności,
  • Ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

ZOBACZ TAKŻE

Czego zabraniają przepisy?

Poza obowiązującymi zasadami należy pamiętać także o zakazach. Kierujący hulajnogą nie mogą:

  • Kierować w stanie nietrzeźwości,
  • Przewozić innych osób, zwierząt, przedmiotów,
  • Czepiać się innych pojazdów,
  • Jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
  • Ciągnąć za pojazdem doczepionych do niego sanek, przedmiotów itp.

ZOBACZ TAKŻE

Parkowanie hulajnogi elektrycznej

Czyli to, co wzbudza najwięcej emocji w miastach. Przepisy mówią jasno:

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

ZOBACZ TAKŻE

Konin. Ktoś przemalował dwie hulajnogi elektryczne Bolt. Czy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto