Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Policyjna akcja "Trzeźwość". Oto efekt wzmożonych kontroli

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Policyjna akcja "Trzeźwość" w Kaliszu
Policyjna akcja "Trzeźwość" w Kaliszu Andrzej Kurzyński
W poświąteczny wtorek policja w Kaliszu przeprowadziła akcję "Trzeźwość". W wyniku wzmożonych kontroli, kaliscy mundurowi zatrzymali czterech kierowców, którzy prowadzili samochody na podwójnym gazie.

Akcja „Trzeźwość” trwałą we wtorek od samego rana. Wzmożone kontrole, prowadzone przez policjantów na drogach Kalisza i powiatu kaliskiego miały na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Termin akcji nie był przypadkowy. Doświadczenia lat ubiegłych wskazują na to, że po „świątecznych” weekendach wielu kierujących narażając życie swoje i innych wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu - informuje podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Podczas trwających trzy godziny działań, funkcjonariusze przeprowadzili 2628 badań stanu trzeźwości. Wśród skontrolowanych tego poranka kierowców znaleźli się tacy, którzy wsiedli za kierownicę „na podwójnym gazie”.

- Łącznie udało się wyeliminować z ruchu drogowego czterech kierowców, którzy wsiedli a kierownicę w stanie po użyciu alkoholu. Wszyscy nieodpowiedzialni kierowcy stracili już prawa jazdy. O ich dalszym losie zdecyduje już wkrótce sąd - mówi policjantka.

Policja w Kaliszu przypomina, że w Polsce kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (stan po użyciu alkoholu) – grozi do 30 dni aresztu lub do 5000 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat trzech. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila (mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości), kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 3 lat oraz utrata prawa jazdy na okres nie krótszy niż 3 lata, a nawet do 15 lat.

14 marca 2024 r. wszedł w życie art. 44 b Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Wprowadza on do polskiego porządku prawnego środek karny w postaci przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości. Zgodnie z tym przepisem, w wypadkach wskazanych w ustawie (m.in. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekroczyło 1,5 promila), sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Burzowy wieczór w Kaliszu i powiecie kaliskim. Strażacy inte...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto