Jedenaście medali zawodników UKS Piątka Wieluń w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego

W Spale k. Tomaszowa Mazowieckiego w dniach 18-22.06.2014 odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Juniorów Województwa Łódzkiego w Szachach Klasycznych i Błyskawicznych. Wzięło w nich udział 100 zawodników z 9 klubów. Organizatorem zawodów był Okręgowy Związek Szachowy w Łodzi. W turnieju wzięła udział dwunastoosobowa drużyna UKS Piątka Wieluń.

Rywalizacja w turnieju klasycznym przebiegała na dystansie 9 rund w trzech grupach turniejowych: dziewczęta i chłopcy do lat 9 – grupa C, dziewczęta i chłopcy od 10 do 13 lat – B oraz dziewczęta i chłopcy od 14 do 17 lat – A. Sędzią głównym zawodów był Sędzia Międzynarodowy Pan Andrzej Miętkiewicz. Po zakończeniu turnieju dokonano podziału na grupy wiekowe określone przepisami PZSzach.
Najlepiej spośród zawodników UKS Piątka Wieluń spisały się dziewczęta wygrywając swoje grupy turniejowe. Zuzia Bakalarczyk wygrała grupę dziewcząt do lat 13, Natalka Kędzia była w tej grupie trzecia, grupę do lat 11 wygrała Michalina Matyjasek oraz Natalka Guzik, (która decyzją trenerów została wystawiona w grupie do lat 17 w celach szkoleniowych) wygrała grupę dziewcząt do lat 15. Złoty medal w grupie chłopców do lat 17 zdobył Bartek Wolniaczyk, a brązowe w grupie do lat 15 - Kuba Bakalarczyk oraz w grupie do lat 9 Adam Słonina. Pozostali spisali się na miarę swoich możliwości zajmując miejsca w czołówce: Janek Jasiński (IV – do lat 13), Kamil Świątek (V do lat 11). Jedyny debiutant w tak poważnej imprezie (Mikołaj Małycha) zajął VII miejsce w grupie do lat 9 i zdobył IV kat. szachową. Sztab trenerski (Grzegorz Wojna, Waldemar Wolniaczyk i Daria Wolniaczyk) uznał występ wszystkich zawodników za bardzo dobry (czasami do wyższych miejsc brakło troszkę szczęścia) uznając przede wszystkim, że najważniejszą rzeczą było podniesienie jakości gry oraz chęć do walki przy szachownicach. Wydaje się, że największe postępy poczynili Adam Słonina (zdobył III kat. Szachową), Michalina Matyjasek i Mikołaj Małycha, ale także większą pewność gry można było zaobserwować u innych zawodników, zwłaszcza u Zuzi i Kuby Bakalarczyków. Miejsca i zdobycze punktowe zawodników UKS Piątka Wieluń w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Juniorów w Szachach Klasycznych:

1.Matyjasek Michalina 5.0 pkt.

Po trzech dniach zmagań w szachach klasycznych przyszedł czas na szachy błyskawiczne. W niedzielę (22.06) grano 11 rund tempem 3 min. na zawodnika + 2 sek. doliczane za każdy ruch. Wszyscy uczestnicy zawodów wojewódzkich grali razem, a na koniec sporządzona została klasyfikacja w poszczególnych grupach turniejowych. Tym razem najlepiej spisali się Bartek Wolniaczyk i Natalia Guzik zdobywając złote medale w swoich grupach turniejowych oraz Zuzia Bakalarczyk i Michalina Matyjasek zdobywając medale srebrne. Zawody blitzowe traktowane są bardziej jako zabawa „na luzie”, dlatego między innymi, że np. każdy ruch nieprawidłowy przegrywa. Ale oczywiście medale Mistrzostw Województwa w Szachach Błyskawicznych są także ważne. Miejsca i zdobycze punktowe zawodników UKS Piątka Wieluń w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Juniorów w Szachach Błyskawicznych:

2. Matyjasek Michalina 6.0 pkt.
Wyjazd na Mistrzostwa Województwa był możliwy dzięki dotacji Urzędu Miasta i Gminy Wieluń oraz wsparciu GOKiS Skomlin. Zawodnicy wieluńskiej piątki trenują w MOS Wieluń, zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 5 w Wieluniu.
W trakcie mistrzostw rozegrano III Ligę Juniorów (Liga Wojewódzka Juniorów). W półfinale drużyna UKS Piątka Wieluń zwyciężyła UKS Jedynkę Bełchatów 5-1, natomiast w finale po remisie w meczu z UKS Pałac Nieborów zwyciężyła w III Lidze dzięki wygranej Bartka Wolniaczyka na pierwszej szachownicy. Zespół grał w składzie: I szachownica: Bartosz Wolniaczyk, II szachownica: Jakub Bakalarczyk, III szachownica: Jan Jasiński, IV szachownica: Kamil Świątek, V szachownica: Natalia Guzik, VI szachownica: Zuzanna Bakalarczyk. Następnymi zawodami zawodników wieluńskich będzie turniej szachowy w Kowalewie Pomorskim (9-16.07) traktowany bardziej jako obóz treningowy oraz II Liga Juniorów w Szczyrku (25.07-2.08) i Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych we Wrocławiu (5-8.08.2014).
W klasyfikacji drużynowej w szachach klasycznych klub UKS Piątka Wieluń wywalczył drugie miejsce.
Klasyfikacja drużynowa Indywidualnych Mistrzostw Województwa Łódzkiego Juniorów w Szachach 2014