Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie zmienią się prezydenci miast w 2024? RAPORT Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. Gdzie wielkie prawdopodobieństwo zmiany, gdzie reelekcji?

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Twórcy analizy określili, który z urzędujących prezydentów ma nikłe albo wysokie szanse na reelekcję
Twórcy analizy określili, który z urzędujących prezydentów ma nikłe albo wysokie szanse na reelekcję archiwum naszemiasto.pl / materiały urzędów
W których miastach jest największe prawdopodobieństwo zmiany prezydenta miasta? A w których obecni włodarze mają największą szansę na reelekcję? Pojawił się ciekawy raport Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, która dokonała takiej wyborczej analizy. Zestawienie obejmuje także województwo łódzkie.

Raport Ogólnopolskiej Grupy Badawczej opracowano pod hasłem „Gdzie zmienią się prezydenci w 2024?" i – jak informują twórcy analizy - pod uwagę wzięto 91 ze 107 prezydentów miast, czyli tylko tych, którzy zdecydowali się ubiegać o reelekcję.

- W przygotowaniu analizy wzięliśmy pod uwagę 12 najważniejszych aspektów, na podstawie których przyznawaliśmy punkty zmiany. Są nimi m.in. liczba kadencji, wiek prezydenta, poparcie Prawa i Sprawiedliwości w mieście, start z własnego lub partyjnego komitetu oraz poparcie uzyskane w I turze w wyborach samorządowych w 2018 roku, a także nasze sondaże – wyliczają analitycy OGB.

Jakie są główne czynniki, które mogą wpłynąć na zmianę prezydentów miast?

- Tak, jak pisaliśmy w poprzedniej, opublikowanej w 2021 roku analizie, wybory na prezydentów miast charakteryzują się dwoma fazami: stabilizacji i zmiany. W 2018 roku zmieniło się tylko 29 prezydentów, podobnie jak w 2010 r., w którym doszło do zmiany 24 włodarzy w największych miastach w Polsce. Lata te określiliśmy okresami stabilizacji. Inną sytuację, którą nazwaliśmy okresem zmiany, można było zauważyć w 2006 r., (zostało wybranych 39 nowych prezydentów) oraz w 2014 r. (38 włodarzy nie zdobyło reelekcji). Według najnowszej prognozy, w najbliższych wyborach, może zmienić się podobna liczba prezydentów – wskazują twórcy raportu.

- Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja… te wszystkie czynniki, wpłynęły na konieczność podniesienia istotnych kosztów życia w miastach, takich jak wywóz śmieci, wodę czy ciepło. Dodatkowo w wielu miastach, prezydenci zdecydowali się na podwyżkę swojego wynagrodzenie, mimo że w budżetach samorządów cały czas brakuje potrzebnych środków na rozwój – _argumentują dalej. - Jednym z bardziej istotnych kryteriów, o który oparliśmy nasz scoring, dotyczył wieku i liczby kadencji prezydentów miast, ponieważ mieszkańcy w miastach, w których prezydent uzyskiwał kilkukrotną reelekcję, potrzebują zmiany. Z raportu Potrzeba zmiany włodarzy w miastach wynika, że osoby mieszkające w miastach, w których prezydent lub burmistrz rządzi I lub II kadencję, rzadziej domagają się jego zmiany, niż osoby mieszkające w miastach, w których włodarz rządzi dłużej (kolejno 31,48% i 49,10% z nich wybrało odpowiedź “Tak”). Mieszkańcy miast, w których prezydent lub burmistrz rządzi krócej, są też przekonani, że ich miejscowość rozwija się lepiej, niż inne miasta podobnej wielkości, a tego przekonania nie mają osoby, które mieszkają w miastach, gdzie fotel prezydenta lub burmistrza jest zajęty przez tę samą osobę, przynajmniej przed III kadencje._

Prezydenci z najmniejszą szansą na reelekcję

Największa szansa na zmianę w mieście, według scoringu OGP, jest w Zabrzu. Prezydent tego miasta, Małgorzata Mańka-Szulik otrzymała 89 punktów zmiany, tym samym ma 90% szansę na to, że nie zostanie ponownie wybrana na urząd, który pełni. Dużą szansę na zmianę, wynoszącą 80%, ma również prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, który otrzymał 80 punktów zmiany. Taką samą szansę, na brak reelekcji ma również Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, mimo że otrzymała o 8 punktów zmiany mniej.

  • Dużą, 70% szansę na zmianę, ma Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka, Waldemar Socha, prezydent Żor oraz Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, którzy otrzymali 68 i 61 punktów zmiany.
  • Pozostałe miasta, w którym możemy spodziewać się zmiany prezydenta, to z łódzkiego Piotrków Trybunalski (Krzysztof Chojniak) i Sieradz (Paweł Osiewała). Z innych województw to: Zielona Góra, Toruń, Wejherowo, Ostrów Wielkopolski, Racibórz, Lubin oraz Gdynia.

Gdzie średnie prawdopodobieństwo zmiany?

Twórcy raportu w zestawieniu objęli również miasta z umiarkowanymi szansami na zmianę. Gdzie są „niepewni prezydenci” jak to określono? W tym gronie z Łódzkiego znalazło się Radomsko (Jarosław Ferenc) i Zgierz (Przemysław Staniszewski).

Gdzie małe prawdopodobieństwo zmiany?

Jest także zestawienie miast z małą szansą na zmianę. Gdzie w Łódzkiem są „prawie pewni prezydenci” jak to określono? To Tomaszów Mazowiecki (Marcin Witko), Łódź (Hanna Zdanowska), Zduńska Wola (Konrad Pokora), Pabianice (Grzegorz Mackiewicz) i Skierniewice (Krzysztof Jażdżyk).

Gdzie najmniejsza szansa na zmianę prezydenta?

Ostatnie zestawienie obejmuje miasta z najmniejszą szansą na zmianę. Gdzie są „pewni prezydenci” jak to określono? Lista obejmuje dziesięć nazwisk, ale w tym gronie nie ma nikogo z Łódzkiego.

Pełne zestawienie w galerii artykułu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto