Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZIMA - Dokarmianie leśnej zwierzyny

JB
Gospodarką łowiecką na terenie powiatu wągrowieckiego, w kilkunastu wydzielonych przez nadleśnictwa obwodach łowieckich zajmują się koła Polskiego Związku Łowieckiego. W warunkach tegorocznej ostrej zimy ptactwo i leśną zwierzynę trzeba dokarmiać. Myśliwi wykładają karmę do wcześniej przygotowanych paśników i podsypów dla ptactwa leśnego. Dokarmianie odbywa się zarówno na polach w tzw. ostojach drzew, jak w lasach.

Hieronim Królczyk, prezes koła nr 58 PZŁ „Odyniec” w Mieścisku podkreślił, że myśliwi z tego koła od początku okresu jesienno – zimowego, gdy rozpoczęto dokarmianie zwierzyny leśnej wyłożyli w paśnikach i na podsypach do pory ponad 60 ton ziemniaków, 20 ton buraków cukrowych, zjadanych chętnie przez sarny. Jelenie natomiast bardzo chętnie jedzą kiszonkę z kukurydzy, przygotowaną, zakiszoną we własnym zakresie jesienią przez łowców z „Odyńca”.
- Do tej pory do paśników wyłożyliśmy już prawie 20 ton tej kiszonki, która zwierzętom bardzo smakuje i pozwala im uzupełnić ubytki wody. Ponadto w podsypach wysypaliśmy prawie 12 ton pośladu zbożowego i innej suchej karmy głównie dla bażantów, kuropatw, zajęcy i królików. Do tego dochodzą jeszcze znaczne ilości marchwi, jabłek i innych warzyw, głównie dla saren, jeleni i dzików. Paśnikach w specjalnych lizawkach umieściliśmy także prawie 200 kg soli w kostkach a także wiązki siana. Obserwujemy, że zwierzęta przyzwyczaiły się do korzystania z naszych stołówek leśnych – mówi H. Królczyk
Dokarmianie leśnej zwierzyny zimą nie tylko pomaga jej przetrwać ciężkie, zimowe czasy, ale ma także wpływ na ograniczenie szkód łowieckich w uprawach rolniczych.
- Regularnie dokarmiane dziki nie pójdą buchtować w uprawach na polach. Wolą mieć podane jedzenie „na talerzu”, pod ryj. W naszym kole pozyskiwaniem karmy zajmuje się zarząd a organizacją dokarmiania łowczy koła Marian Waligórski. Teraz do karmników już zaczynają przychodzić lochy z warchlakami i dlatego w naszym kole zadecydowaliśmy o skróceniu okresu polowań na dziki. Ustawowo można strzelać do dzików do końca marca, u nas w marcu już polowań nie będzie. Zresztą, gdy nastanie odwilż to zwierzyna w lesie i na polach już sobie poradzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto