Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla kolejnej klasy patronackiej w ZS nr 2 [ZDJĘCIA]

Redakcja
Porozumienie w sprawie utworzenia kolejnej klasy patronackiej w Zespole Szkół nr 2 podpisano podczas Targów Energii Odnawialnej, które po raz piąty zorganizowano na terenie placówki

Pieczę nad klasą o profilu technik elektryk obejmie Centrum Elektryczne "Ania". Podpisy na liście intencyjnym złożyli prezes firmy Jacek Bogucki oraz starostowie Andrzej Stępień i Marek Kieler. Klasa ma ruszyć z początkiem nowego roku szkolnego. Chęć podjęcia w niej nauki zgłosiło 25 gimnazjalistów. Firma CE "Ania" zobowiązała się m.in. do organizowania praktyk zawodowych, pomagania absolwentom w znalezieniu pierwszej pracy, doposażenia szkolnych pracowni, a także pomocy w tworzeniu bazy dla kierunku kształcenia związanego z zieloną energią, do którego przymierza się ZS nr 2.

- W najbliższym dziesięcioleciu powstaną w Polsce nowe bloki energetyczne, modernizowane będą linie energetyczne. Wszystko wskazuje, że w rejonie Złoczewa powstanie nowa kopalnia odkrywkowa. Będziemy też coraz większy nacisk kładli na odnawialne źródła energii. By sprostać nowym wyzwaniom, takiej firmie jak nasza potrzebni są nowi, wykwalifikowani pracownicy - mówi Jacek Bogucki, prezes CE "Ania".

Będzie to już druga klasa patronacka w tej placówce. Z początkiem roku szkolnego 2014/2015 24 uczniów rozpoczęło naukę w oddziale o profilu mechanik - monter maszyn i urządzeń, wspieranego przez Wielton, czołowego producenta naczep i przyczep. Szkoła została wyposażona w nowoczesny robot do spawania. Jacek Bogucki nie ukrywa, że to właśnie rozmowy z jednym z prezesów Wieltonu zachęciły go do zaangażowania się w klasę patronacką.

Z kolei dyrektor ZS nr 2 Dariusz Kowalczyk podkreślał natomiast rolę wiceprezesa Korony Andrzeja Wróbla, która zainicjował rozmowy o klasach patronackich i również był obecny przy podpisaniu porozumienia.

- Zaangażowanie firmy w Stanach Zjednoczonych przerwało tę współpracę, ale liczę, że uda nam się wrócić do tego tematu - mówił dyrektor Kowalczyk.

Starosta Andrzej Stępień podkreślał, że klasy patronackie to jeden ze sposobów na odbudowę szkolnictwa zawodowego, na który współcześnie kładzie się duży nacisk. Pracodawcy narzekają na brak fachowców na rynku.

- Mam nadzieję, że wspólnymi siłami stworzymy takie warunki kształcenia, że absolwenci znajdą swoje miejsce na rynku pracy - mówił starosta.

Uczestnicy V Targów Energii Odnawialnej mogli wysłuchać prelekcji i wziąć udział w panelu dyskusyjnym. Na dziedzińcu szkoły swoją ofertę prezentowały firmy specjalizujące się w ekologicznych rozwiązaniach dla budownictwa. Rozstrzygnięto również konkurs dla uczniów o "zielonej" tematyce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto