18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za tydzień III Powiatowy Dzień Walki z Rakiem. W Wieluniu znalazł się drugi dawca. To wójt Hernas

Daniel Sibiak
W wieluńskim starostwie zorganizowano dzisiaj konferencję prasową, poświęconą III Powiatowemu Dniu Walki z Rakiem, którego finał odbędzie się 14 października. Tego dnia znów będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku i wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

Spotkanie w starostwie było jednak przede wszystkim okazją do zachęcenia mieszkańców do oddawania szpiku.

Rafał Młodzikowski z Fundacji DKMS wytłumaczył, kto może zostać dawcą.

– Zarejestrować mogą się osoby zdrowe w wieku od 18 do 55 lat. Wystarczy przyjść 14 października do I LO przy ul. Nadodrzańskiej 4, wypełnić deklarację i w godzinach od 12 do 18 oddać 4 ml krwi do badania. Próba pobierana jest w celu ustalenia kodu genetycznego. Dopiero jeśli znajdzie się „siostra genetyczna”, przeprowadzane są dokładne badania – wyjaśnia Rafał Młodzikowski.

I dodaje, że oddanie szpiku nie jest bolesne.

– Szpik regeneruje się w ciągu ok. dwóch tygodni od przeszczepu i nie ma możliwości, by wystąpiły jakiekolwiek powikłania. Dodam, że pacjent, który zostanie dawcą jest pod obserwacją lekarską przez 5 lat – podkreśla Rafał Młodzikowski.

Podczas konferencji okazało się, że podczas ubiegłorocznej akcji w Wieluniu znalazł się dawca, który ma swojego genetycznego bliźniaka. To Mariola Hernas, wójt gminy Konopnica. W ubiegłym tygodniu potwierdziła gotowość do oddania szpiku, a jutro po raz kolejny odda krew do przebadania.

- Kiedy otrzymała e-meila, że mam swojego genetycznego bliźniaka byłam podekscytowana. Podczas ubiegłorocznej edycji akcji Powiatowego Dnia Walki z Rakiem podjęłam świadomą decyzję o tym, że chcę zostać dawcą, więc potwierdzenie gotowości do oddania szpiku było dla mnie tylko formalnością. Mam nadzieję, że wtorkowe badania potwierdzą, że będą mogła oddać szpik i że się przyjmie. To fantastyczne, że będę mogła uratować komuś życie. Oczywiście ciekawi mnie kto będzie tą osobą, ale tego dowiem się dopiero wtedy jeśli zostanę zakwalifikowana do przeszczepu - mówi Mariola Hernas.

Dzisiaj przedstawiciele fundacji DKMS szukali potencjalnych dawców także w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu wieluńskiego.

- Idea jest prosta. Im więcej dawców tym mniej śmierci. A w tej chwili mamy zarejestrowanych w bazie dawców 380 tysięcy osób. 720 z nich przekazało już komórki macierzyste - dodaje Młodzikowski, który nie ukrywa, że młodzież ze względu na dobry stan zdrowia i wiek ma wielką szansę na znalezienie się w potencjalnej bazie dawców szpiku.

Starosta Andrzej Stępień także zachęcał do badań i zapraszał na sympozjum naukowe, które odbędzie się 14 października o godz. 13.30 w auli I LO. W tym roku tematem przewodnim będzie rak szyjki macicy i jajnika.

- Tradycyjnie już będzie gościć znakomitych lekarzy, którzy wygłoszą ciekawe referaty. Będą to m.in. specjaliści z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i Szpitala Wielospecjalistycznego w Łodzi Zachęcam do uczestnictwa w seminarium - zaprasza starosta Andrzej Stępień.

Dniu Walki z Rakiem towarzyszą specjalne akcje. 8 października na parkingu obok miejskiej biblioteki w godz. od 11 do 13.30 będzie można oddać krew. To samo 12 października w godz. od 9 do 11.30 w GOK w Osjakowie. 23 października mieszkanki powiatu będą mogły wykonać badania mammograficzne.

W salonach fryzjerskich przez cały rok trwa także akcja ,,Daj Włos". Osoby, które zdecydują się na przekazanie włosów na wykonanie peruk, są obsługiwane bezpłatnie.

- O całorocznym efekcie akcji powiemy także podczas poniedziałkowego sympozjum - zapowiada Elżbieta Caban, prezes Stowarzyszenia "Po Prostu Żyj".

Bezpłatne badania usg piersi, jamy brzusznej, narządu rodnego PSA oraz badanie w kierunku raka prostaty, na które wcześniej przyjmowano zgłoszenia można będzie wykonać od 16 października do 20 grudnia.

- Osoby, które zapisały się na bezpłatne badania, a nie będą mogły ich wykonać proszone są o telefon do starostwa. Koszt badań pokrywają sponsorzy, a zainteresowanie mieszkańców jest znacznie większe niż ich ilość, dlatego powstała lista rezerwowa. Zależy nam na tym, aby się nie zmarnowały - dodaje Elżbieta Caban.

Po sympozjum naukowym będzie można skosztować potraw regionalnych bez konserwantów, które przygotują panie z Kół Gospodyń Wiejskich na terenie powiatu wieluńskiego.

Dodajmy, że jednym z gości III Powiatowego Dnia Walki z Rakiem będzie aktorka Joanna Osyda.

Akcję organizują Stowarzyszenie "Po Prostu Żyj" i wieluńskie starostwo. Patronat honorowy nad całą akcją przyjęli: Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, poseł Mieczysław Łuczak oraz starosta wieluński Andrzej Stępień.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto