Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrzeźbili figury w ludowym stylu dla muzeum [ZDJĘCIA]

Redakcja
Siedem świeżo wyciosanych z drewna rzeźb ozdobi teren przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Figury wykonali rzeźbiarze z regionu zaproszeni przez MZW do udziału w projekcie "Nie pójdziesz w ogień klocku mój"

Zadaniem uczestników pleneru rzeźbiarskiego było wykonanie rzeźb uli figuralnych, czyli dawnych domów dla pszczół mających kształt postaci ludzkiej lub zwierzęcej. Wykonane z drewna dzieła zajmą miejsce starych uli kłodowych, które przez wiele lat stały przed muzeum. Plener odbywał się według ściśle określonych zasad, co jednak nie oznacza, że zaproszeni artyści nie mogli dać upustu swojej twórczej fantazji.

- Mogliśmy swobodnie wybrać rzeźbioną figurę. Ja zdecydowałem się wykonać rzeźbę przedstawiającą św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Użyłem drewna lipowego, do którego mam sentyment i które dobrze się obrabia - mówi Henryk Hernant, rzeźbiarz z Wierzchlasu. - Lubię plenery w takim gronie, bo wszyscy się znamy, jest wesoło i sympatycznie. Poza tym pogoda nam sprzyjała, muzeum o nas dbało - czego chcieć więcej.

Zdzisław Spodzieja i Andrzej Czyż wyrzeźbili mężczyznę i kobietę w strojach ludowych. Kolejna rzeźba to kobieta z kierzanką, czyli dawnym naczyniem do ubijania masła, którą wykonał Józef Fiodor. Spod dłuta Łukasza Zabłockiego wyszedł sympatyczny niedźwiedź z beczką. Z kolei Andrzej i Grzegorz Kołaczkowie stworzyli parę ludowych artystów - śpiewaczkę i przygrywającego jej muzykanta.

W ostatnim dniu pleneru na spotkanie z rzeźbiarzami przybyli m.in. przedstawiciele władz powiatu i miasta, a także poseł Piotr Polak. Goście nie kryli słów uznania pod adresem twórców i ich dzieł. Podkreślano, iż rzeźbiarze tworzący w nurcie ludowym są wizytówką ziemi wieluńskiej.

- Myślę, że w przyszłym roku będziemy kontynuować tę inicjatywę, by na wolnych miejscach przed muzeum postawić kolejne rzeźby - ma nadzieję dyrektor MZW Jan Książek. I dodał, że o rzeźbiarzach powstanie film, który będzie miał swoją premierę podczas Europejskich Dni Dziedzictwa i zostanie pokazany m.in. w Łodzi.

Na realizację przedsięwzięcia pod hasłem "Nie pójdziesz w ogień klocku" muzeum pozyskało dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To przede wszystkim zasługa muzealnego etnografa Tomasza Spychały, który pomysły na podtrzymywanie tradycji rzeźbiarstwa ludowego ubrał w ramy projektu, wpisującego się w ministerialne programy. Plener to jednak nie wszystko. MZW prowadzi również warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży.

- Uczestnicy warsztatów nie dłubią co prawda w drewnie, lecz w specjalnej glinie. Używają jednak dłut i uczą się profesjonalnych technik rzeźbiarskich. Mieliśmy już kilkanaście grup, a ogółem w zajęciach weźmie udział prawie 550 młodych osób - mówi Tomasz Spychała.

Ogłoszony został także konkurs rzeźbiarski. Wszyscy chętni mogą nadsyłać swoje prace do 20 września. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Ziemi Wieluńskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto