Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Wieluniu nabierze całkiem nowego wymiaru

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
- Jesteśmy już po przetargu na zakup urządzeń - mówi Andrzej Chowis, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego
- Jesteśmy już po przetargu na zakup urządzeń - mówi Andrzej Chowis, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego Zbyszek Rybczyński
W powiecie wieluńskim udało się stworzyć partnerski projekt społeczny, na który pozyskano pokaźne dofinansowanie unijne. Wsparciem zostaną objęte osoby niesamodzielne oraz ich opiekunowie. Jednym z efektów przedsięwzięcia będzie rozwinięcie działalności wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzonej przez Fundację na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego.

W ramach projektu nie tylko kupiono wiele nowych urządzeń, ale też zlecono urządzenie siedziby wypożyczalni w gmachu szkolnym przy ul. Piłsudskiego.

- Działalność wypożyczalni nabierze nowego wymiaru, a my zabezpieczamy całą logistykę jej funkcjonowania. Jesteśmy już po przetargu na zakup urządzeń. Dojście do lokalu będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach projektu zatrudnimy również osobę obsługującą wypożyczalnię - zapowiada Andrzej Chowis, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego.

Wypożyczalnia zostanie doposażona w 17 łóżek rehabilitacyjnych, 10 koncentratorów tlenu, po pięć ssaków automatycznych i inhalatorów, cztery wózki toaletowe, schodołaz oraz wózek inwalidzki. Wypożyczanie sprzętu pozostało bezpłatne i mogą z niego korzystać mieszkańcy całego powiatu wieluńskiego. Pobierana dotąd kaucja została zniesiona.

Inicjatywa zrodziła się w 2013 r., kiedy partnerskie miasto Adelebsen przekazało Fundacji sześć wózków inwalidzkich. Potem sukcesywnie poszerzano ofertę, również dzięki darowiznom od osób prywatnych. Ostatnio tym sposobem do wypożyczalni trafił podnośnik pomagający osobie niepełnosprawnej w czynnościach higienicznych. Na dużych zakupach za unijne pieniądze doposażanie wypożyczalni w najbliższym czasie nie zakończy się.

- Nawiązaliśmy kontakt z organizacją polonijną w Kanadzie Rycerze Kolumba, która przyznała nam 18 wózków inwalidzkich. Podzielimy je między wypożyczalnię, DPS w Skrzynnie i szpital. Wózki są już kupione i wkrótce dotrą do Polski - mówi Andrzej Chowis.

Jeśli chodzi o partnerski projekt, to przymiarki do jego realizacji trwały od dawna. Zabiegał o to szczególnie wójt Osjakowa Jarosław Trojan. Dwa razy nie udało się złożyć wniosku o dotację z Europejskiego Funduszu Społecznego, bo w powiecie wieluńskim nie było drugiej organizacji pozarządowej, która chciałaby podjąć się roli partnera projektu. Tym razem się udało, bo zmieniono zasady programu i wystarczyła jedna organizacja. Wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 1,7 mln zł, a dofinansowanie opiewa na 1,5 mln zł. Liderem jest gmina Osjaków, a partnerzy to oprócz Fundacji gmina Wieluń i powiat wieluński.

Jakie jeszcze działania ujęto w projekcie „Centrum Usług Środowiskowych w powiecie wieluńskim”? Rozszerzona zostanie działalność świetlic środowiskowych w Wieluniu i Osjakowie oraz zatrudnieni asystenci osobiści dla niepełnosprawnych mieszkańców tych gmin. W gminie Osjaków powstanie również klub seniora oraz świadczone będą sąsiedzkie usługi opiekuńcze. Ponadto opiekunowie osób niesamodzielnych z powiatu wieluńskiego uzyskają wsparcie poprzez doradztwo psychologiczne i szkolenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto