Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Pawilon Czterech Kopuł odzyska blask

Magdalena Kozioł
Paweł Relikowski
Będzie remont pawilonu koło Hali Ludowej. Powstanie tutaj muzeum sztuki współczesnej.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zyska ponad 9,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, a mieszkańcy miasta - nowoczesne miejsce, gdzie będą mogli oglądać kolekcje sztuki współczesnej.
Muzeum ogłosiło właśnie przetarg na projekt przebudowy opuszczonego dziś Pawilonu Czterech Kopuł obok Hali Ludowej. Projekt, a także pozwolenie na budowę umożliwi muzeum staranie się o pieniądze z Unii Europejskiej.

- Według planów prace mają zacząć się w przyszłym roku i mają zakończyć się w roku 2013 r., w setną rocznicę wybudowania pawilonu - mówi Anna Kowalów, rzecznik muzeum. Wylicza, że inwestycja pochłonie 80 mln zł. Część pieniędzy ma wyłożyć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzisiaj pawilon, który został zaprojektowany przez architekta Hansa Poelziga i wybudowany w 1913 r., niszczeje. Pękają ściany, w bardzo kiepskim stanie są stropy i kopuły. Kruszy się beton. Wymiany wymagają też wszystkie okna i drzwi.

Po remoncie obiekt będzie wyglądał tak, jak w czasach swojej świetności. Zagospodarowane zostaną nawet liczące ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni podziemia. Tam znajdzie się pracownia konserwatora, magazyn zbiorów muzeum, a także pracowania, w której będą przygotowywane wystawy.

Na miejscu mają na nas czekać nie tylko zawieszone na ścianach obrazy. O tym, jak powstają dzieła i kim są lub byli ich autorzy, dowiemy się, oglądając specjalnie przygotowane prezentacje multimedialne.

Największą atrakcją ma być dziedziniec. Tu mają się odbywać kameralne koncerty i spektakle teatralne. - Dziedziniec ma być osłonięty ruchomym dachem - dodaje Kowalów.
Muzeum zamierza wykorzystać pomieszczenia pawilonu także na księgarnię, czytelnię i oczywiście ekspozycję sztuki współczesnej.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma się czym pochwalić. W jego posiadaniu jest aż 20 tys. takich dzieł. Znacznej ich części nie możemy jednak dziś oglądać, bo są w magazynach. Część tej kolekcji, m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora i Tadeusza Kantora jest obecnie pokazywana w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu.

Pawilon Czterech Kopuł stracił swój urok, kiedy w 1953 roku duże sale podzielono na mniejsze pomieszczenia na potrzeby Wytwórni Filmów Fabularnych, która miała tam m.in swoje pracownie. Wytwórnia przestała działać dziesięć lat temu. Odtąd obiekt niszczeje. W październiku ubiegłego roku przejęło go Muzeum Narodowe. Był to pomysł Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury.
Remont Pawilonu Czterech Kopuł to kolejne przedsięwzięcie, które podniesie atrakcyjność okolic Hali Ludowej.

- Do końca marca zakończą się prace przy remoncie elewacji i wymianie okien, a w sierpniu 2011 r. będzie już odnowione wnętrze - wylicza Agnieszka Wardawa, rzecznik Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa. - Wcześniej, bo we wrześniu 2010 r., ukończona będzie budowa centrum konferencyjnego między Halą a pergolą.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto