Aż pięciu uczniów jednego z wieluńskich gimnazjów trafiło do lekarza pierwszego kontaktu z objawami świńskiej grypy. Obecność groźnego wirusa A/H1N1 potwierdzono jednak tylko u jednej z dziewczynek.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Aż pięciu uczniów jednego z wieluńskich gimnazjów trafiło do lekarza pierwszego kontaktu z objawami świńskiej grypy. Obecność groźnego wirusa A/H1N1 potwierdzono jednak tylko u jednej z dziewczynek. Natychmiast przetransportowano ją do zakaźnego szpitala im. Biegańskiego w Łodzi, w którym przebywa już kilkanaście osób z województwa łódzkiego zarażonych świńską grypą. Stan chorej jest stabilny.

Gimnazjalistka z Wielunia jeszcze długo będzie fatalnie wspominała wymarzone wakacje w Hiszpanii. To tam zaraziła się świńską grypą. Wiadomość o groźnej chorobie, która dotknęła wieluniankę wywołała panikę wśród rodziców prawie osiemdziesięciorga pozostałych dzieci, które przebywały w tym samym miejscu. Ich przerażenie sięgnęło zenitu, kiedy po pierwszych przypadkach wykrycia wirusa w Polsce, w mediach pojawiły się informacje, że wirusem wyjątkowo łatwo się zainfekować. Wystarczy, że obok ktoś kichnie. Jak się dowiedzieliśmy, pozostali uczestnicy wycieczki czują się dobrze i nie skarżą się na żadne dolegliwości.

- Dziewczyna miała wysoką gorączkę i złe samopoczucie. Badanie wirusologiczne potwierdziło obecność wirusa A/H1N1 - relacjonuje Barbara Sułkowska, dyrektor stacji sanitarno-epidemiologicznej w Wieluniu. - Rodzice dziewczynki poinformowali nas, że dziecko czuje się już znacznie lepiej.

Ponieważ trwają wakacje i sezon urlopowy, a sporo osób wyjeżdża na zagraniczne wycieczki na stronie internetowej wieluńskiego sanepidu pojawił się komunikat ze specjalnym zaleceniem zachowania ostrożności dla biur podróży i podróżnych.

- Objawy grypy AH1N1 są podobne jak grypy sezonowej. Chorobie towarzyszy gorączka, kaszel, ból gardła, bóle głowy mięśniowe i stawowe, dreszcze, a także katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem. W 30 proc. przypadków zakażenia nową grypą mogą występować wymioty i biegunka. Jeśli ktoś zaobserwuje u siebie takie objawy natychmiast powinien skontaktować się z lekarzem - dodaje Sułkowska.

Co może zrobić pasażer by zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia grypą siebie lub innych w podróży?

Przede wszystkim unikać podróżowania przy występowaniu objawów grypowych, a w czasie podróży myć ręce po każdym użyciu chusteczek higienicznych używanych przy katarze. Należy unikać też dotykania powierzchni i przedmiotów wyposażenia pojazdu, a po kontakcie z często dotykanymi przedmiotami jak np. klamka - dezynfekować ręce.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!