Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Uroczystości z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja[Zdjęcia]

Katarzyna Krawczyk
W całym kraju, także w Wieluniu, odbywają się obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. O 10.30 rozpoczęła się msza święta w kolegiacie, później uczestniczące w niej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem papieża Jana Pawła II. Następnie korowód uczestników przeszedł na plac przed ratuszem. Po przemówieniach złożono kwiaty pod tablica marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Konstytucja była pierwszym tego typu dokumentem w Europie, a drugim po Stanach Zjednoczonych – na świecie. Narastający od drugiej połowy XVII wieku kryzys Rzeczypospolitej Obojga Narodów przyczynił się do pierwszego rozbioru Polski. Wydarzenie pobudziło obóz reformatorski do podjęcia działań. Ich wynikiem był sejm zwany wielkim, który obradował w latach 1788-1792. Efektem jego prac była wspomniana trzeciomajowa ustawa – przypomniał Jan Książek z Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Konstytucja 2 maja zdumiewała dojrzałością, która mimo zmiennych kolei historii przetrwała w pamięci Polaków – mówił wicewojewoda łódzki Jarosław Klimas - Do tego dziedzictwa nawiązywały kolejne pokolenia Polaków. Kiedy usunięto rocznicę z kalendarza pozostała symbolem walki narodowo-wyzwoleńczej, patriotycznym testamentem, wyznaczał cel ku któremu powinniśmy dążyć. Dziś możemy świętować swobodnie, z radością, dumą.

- Obchodząc kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja powinniśmy sobie zdać pytanie, dlaczego stroimy ulice w biało-czerwone flagi, zbieramy się w kościołach, pod pomnikami, które mają upamiętniać tamte wydarzenia?. Po to, abyśmy w myśl maksymy, że historia jest nauczycielką życia, mogli z tej nauki historii wyciągnąć wnioski – zwracał uwagę w swoim przemówieniu Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia - Konstytucja 3 maja była ostatnią próbą ratowania resztek państwa Polskiego. Państwa, które w wyniku działań obcych mocarstw sąsiadujących sprawiły, że upadek był bliski. Wówczas uchwalono Konstytucję 3 maja, która również ograniczała prawa szlachcie tzw. gołocie, która była podatna na obce wpływy. Aby lepiej zrozumieć tragizm XVIII wieku powinniśmy się cofnąć do roku 1683, kiedy 12 września tego roku pod Wiedniem pod dowództwem Jana II Sobieskiego został zatrzymany najazd wojsk tureckich na Europę. W polityce międzynarodowej nie ma czegoś takiego jak przyjaźń, są interesy. Sojusze często zawodzą. Przekonaliśmy się o tym często.

Starosta wieluński, Andrzej Stępień: - Konstytucja była dowodem geniuszu umysłów epoki oświecenia. Dokument formułował demokratyczne prawa i obowiązki obywateli i wyrażał sprzeciw wobec nadużywania wolności i nieodpowiedzialności politycznej ówczesnych elit rządzących. Konstytucja na czołowym miejscu stawiała obywatela, jego cele i podmiotowość.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu, posłowie: Elżbieta Nawrocka, Cezary Tomczyk i Piotr Polak, duchowieństwo, przedstawiciele klubów parlamentarnych, wójt gminy Konopnica Grzegorz Turalczyk, Młodzieżowa Rada Miejska, delegacja żołnierzy Wojska Polskiego, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu, zastępca komendanta wieluńskiej policji, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Cechu Rzemiosł Różnych, Stowarzyszenie Historyczne Pokolenia, kombatanci i członkowie Koła Sybiraków w Wieluniu. Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiadała orkiestra OSP w Masłowicach. Harcerze rozdawali biało-czerwone chorągiewki. Jeszcze dziś o 19.00 w parku rotmistrza Pileckiego w Wieluniu odbędzie się „ognisko patriotyzmu”.

Relacje i zdjęcia można znaleźć także w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto