18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Powstanie baza dawców

Daniel Sibiak
Pomysł organizacji akcji  wyszedł od Elżbiety Caban ze starostwa, która wygrała walkę z rakiem
Pomysł organizacji akcji wyszedł od Elżbiety Caban ze starostwa, która wygrała walkę z rakiem Daniel Sibiak
Mieszkańcy Wielunia i okolic, będą mogli zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego, która powstanie w Wieluniu podczas Powiatowego Dnia Walki z Rakiem. Zaplanowano go na 26 września. Tę wyjątkową w Wieluniu akcję zapowiedzieli w starostwie pionierzy krzewienia idei odawania szpiku w Polsce - Urszula Jaworska, której Fundacja jest największym bankiem dawców szpiku kostnego w Polsce i przedstawiciele Fundacji DKMS Polska. Patronat nad akcją objęli poseł Mieczysław Łuczak, starosta Andrzej Stępień oraz Samopomocowa Grupa Wsparcia dla Osób z Problemem Choroby Nowotworowej, której liderem jest Elżbieta Caban, od której wyszedł pomysł. Spotkanie w starostwie było okazją do zachęcenia mieszkańców do udziału w akcji. Wytłumaczono też, kto może zostać dawcą.

Zarejestrować mogą się wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 roku życia. Wystarczy przyjść 26 września w godz. od 12 do 18 do I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki przy ul. Nadodrzanskiej 4 , wypełnić deklarację i oddać 4 ml krwi do badania.
- Próbka pobierana jet w celu ustalenia kodu genetycznego. Dopiero jeśli znajdzie się "siostra genetyczna" przeprowadzane są dokładne badania. Na każdym etapie potencjalni dawcy nie ponoszą żadnych kosztów - wyjaśnia Rafał Młodzikowski z Fundacji DKMS.
Specjaliści zapewniali też , że oddanie szpiku nie jest bolesne.
- Krąży opinia, że szpik wycina się z kręgosłupa, co jest nieprawdą. Szpik regeneruje się już w ciągu ok.14 dni od przeszczepu i nie ma możliwości, by wystąpiły jakiekolwiek powikłania - dodaje Rafał Młodzikowski.
Pacjent, który zostanie dawcą jest pod obserwacją lekarską 5 lat.
Dzięki sponsorom pieniędzy na obecną chwilę wystarczy na przebadanie i zarejestrowanie 44 osób. Przedstawiciele obu fundacji , którzy odwiedzili Wieluń zapewniają jednak, że wszyscy chętni do tego, by zostać dawcą szpiku, zostaną przebadani.
- Trzy czwarte z nas ma nieprawidłową morfologię. Niestety, wciąż mało pracodawców wysyła swoich pracowników na badania krwi, które mogą pomóc w wykryciu nieprawidłowości i dzięki profilaktyce zapobiec chorobie - mówiła podczas konferencji Urszula Jaworska.
Podczas spotkania wspomniano też, że na przeszczep czeka 2,5-letni Tobiasz, którego rodzice pochodzą z Wielunia, a mieszkają pod Sanokiem.
- Dzwonią do nas mieszkańcy, którzy chcą przyjechać do Sanoka, by zarejestrować się w bazie dawców. Teraz będą mogli zrobić to na miejscu - dodaje Rafał Młodzikowski
Podczas Powiatowego Dnia Walki z Rakiem w Wieluniu, będzie można wykonać także bezpłatne badania profilaktyczne dotyczące chorób nowotworowych. Na ich wykonanie można się zapisywać do 23 września pod numerem telefonu 43 843 79 48 lub w biurze promocji starostwa. Są to badania bezpłatne. Będzie można zrobić USG piersi, narządów rodnych i jamy brzusznej oraz PSA, morfologię i mammografię. Tu ilość miejsc jest ograniczona.
- Nigdy nie wiadomo,na kogo padnie, a kiedy dzieje się coś złego, każdy z nas szuka pomocy. To ważne, że potrafimy przed tym zadziałać - mówił poseł Łuczak.
- Najważniejsze, że dzięki tej inicjatywie nasi mieszkańcy będą ratować życie. Myślę, że idea jest tak szczytna, że akcja będzie kontynuowana - zapowiada starosta Stępień.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto