Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne zwyczaje i benefis Wandy Majtyki w muzeum[ZDJĘCIA]

Magdalena Kopańska
Co to jest gaik i po co robiło się krzyżyki z gałązek palmowych? Zwyczaje wielkanocne – jedne bardziej znane, inne zupełnie zapomniane można było zobaczyć na scenie Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Z przymrużeniem oka, prezentując najbardziej popularne na ziemi wieluńskiej zwyczaje wielkanocne, zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa przygotował widowisko, którym przypomniał, jak dawniej wyglądały święta na wsi. Można było zatem sprawdzić czym przyozdabiano palemka, co wkładano do koszyczka i po co w ziemi zakopywano jajka. Widowisko nawiązujące do tradycyjnych obrzędów, napisane gwarą było doskonałym wstępem do zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkiej Nocy. Aktorzy-amatorzy bezbłędnie wczuli się w swoje role, prezentując przyśpiewki i tradycyjne obrzędy, jak choćby nieco zapomniane już chodzenie z kogutkiem, które dziś można zobaczyć jedynie w okolicach Okalewa. Przedstawienie odegrano w odpowiedniej scenerii, czyli przygotowanej na tę okoliczność wiejskiej izbie z autentycznymi rekwizytami.

Spotkanie w muzeum było także okazją do podziękowań Wandzie Majtyce za współpracę z zespołem, z którym była związana przeszło 20 lat.

- Pewnego dnia przyszła do mnie pani Wanda i powiedziała: chcą, żebym wyreżyserowała takie widowisko związane z kulturą dworską. Byłam zdumiona, tymczasem ona zdradziła mi, że napisała już coś takiego i zaangażowała całą rodzinę, żeby wystawili wraz z nią tę sztukę teatralną. I tak się też stało, widowisko zostało sfilmowane i pokazane przez telewizję polską. Pani Wanda zaczynała jednak od plastyki obrzędowej - wspominała współpracę z twórczynią Bogusława Wiluś, etnograf, były kierownik Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.
W uznaniu zasług dla kultury ludowej w 2011 roku Gmina Mokrsko przyznała Wandzie Majtyce godność Honorowego Obywatela Gminy. Podczas niedzielnego benefisu życzenia i podziękowania twórczyni złożyli przedstawiciele władz i instytucji, m.in. muzeum i szkoły w Ożarowie.

Wanda Majtyka urodzona w 1936 roku w Popowicach zainteresowanie sztuką ludową przejawiała od najmłodszych lat. Podglądała obrzędy kultywowane w domu rodzinnym przez mamę i babcię oraz słuchała barwnych opowieści o życiu na wsi. Robiła przepiękne pająki, pisanki i tradycyjne ozdoby bibułkowe. Artystyczne uzdolnienia zaowocowały wieloma nagrodami na międzynarodowych konkursach plastyki obrzędowej oraz nagrodami indywidualnymi i zbiorowymi, które zdobyła występując z zespołem z Ożarowa.

Zdjęcia i relację ze spotkania w muzeum będzie można znaleźć w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

Fot: Magdalena Kopańska, Paweł Olejnik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanocne zwyczaje i benefis Wandy Majtyki w muzeum[ZDJĘCIA] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto