18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W środę w Lututowie pochowany zostanie ks. Franciszek Jodłowski, pierwszy honorowy obywatel gminy

Daniel Sibiak
W środę o godzinie 11 w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Lututowie odbędzie się pogrzeb ks. Franciszka Jodłowskiego, pierwszego honorowego obywatela gminy Lututów

29 czerwca 1981 roku objął Parafię Lututowską z polecenia biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Nie przywykły do bezczynności zabrał się do roboty. Najpierw było krycie dachu kościoła blachą miedzianą, założenie witraży, malowanie, nowe żyrandole, budowa nowej plebanii. Zakupienie i ogrodzenie terenu pod nowy cmentarz w Lututowie. Budowa kościoła, plebani i cmentarza grzebalnego w Świątkowicach. W Niemojewie pobudowanie kaplicy katechetycznej. Udało mu się to wszystko zrobić dzięki ofiarności wiernych parafianów.

Jeździł też co roku a czasem dwa razy do roku do Niemiec i Austrii gdzie uzyskiwał dużą pomoc finansową.

Wspominał też zrozumienie i pomoc jaką otrzymywał ze strony Gminy w Lututowie; od naczelnika Leszka Żbika, architekta Mariana Zygmunta, Przewodniczącego Wiesława Chrobota, Wójta Józefa Suwary, nauczycieli ze szkół w Lututowie jak i Niemojewie. Za całokształt pracy i wszystkie te dokonania Rada Gminy w Lututowie w dniu 24 lutego 1999 roku przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lututów. Po 22 latach racy w Lututowie, w wieku 75 lat, w roku 2001 przeszedł na zasłużoną emeryturę.

- Mówią, że każda władza demoralizuje, ale tego chyba udało mu się uniknąć. Był zawsze z ludźmi. Ze swoistym poczuciem humoru uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym. Udało mu się uniknąć tak częstej u niektórych księży demagogii i postawie zaprzeczającej temu co głoszą przy ołtarzu. Swoją postawą i życiem dzień po dniu dawał przykład miłości do ludzi i do Boga - tak wspominają księdza, który był proboszczem kościoła w Lututowie od 1981 do 2004 roku mieszkańcy.

Zaplanowaną, spokojną starość w Lututowe uniemożliwił mu inny “brat w Chrystusie”. Zamieszkał w domu spokojnej starości dla księży w Ostrowie Wielkopolskim.

Kapituła Gminy Lututów przyznała mu LUTOLDA – statuetkę legendarnego rycerza, dla osób które w sposób szczególny pracowały na rzecz lokalnej społeczności.

Wczoraj setki osób uczestniczyły w ostatniej drodze Zbigniewa Wołk, któremu Kapituła Gminy Lututów przyznała LUTOLDA – statuetkę legendarnego rycerza, dla osób które w sposób szczególny pracowały na rzecz lokalnej społeczności.

Zbigniew Wołk przepracował w oświacie ponad 30 lat, przy czym przez 15 lat pełnił funkcje kierownicze. Był m. in. Kierownikiem Szkoły w Chojnach, Zastępcą Dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej, Gminnym Dyrektorem Szkół w Lututowie oraz Gminnym Inspektorem Oświaty i wychowania. To dzięki jego przedsiębiorczości, zdolnościom organizacyjnym zbudowano w latach 1979-1987 Gminne Przedszkole Publiczne, rozbudowano szkołę w Lututowie, zainstalowano centralne ogrzewanie w szkołach podstawowych w Niemojewie, Hucie, Swobodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto