UKS „Piątka Wieluń” na Mistrzostwach Europy w Szachach Błyskawicznych we Wrocławiu

W dniach 19-21.12.2014r. odbywały się we Wrocławiu Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich oraz Błyskawicznych. W tym roku w Mistrzostwach grało ponad 600 zawodników w szachach błyskawicznych (19.12) oraz prawie 800 w szachach szybkich (20-21.12). Wieluńska ekipa MOS UKS Piątka wybrała się w tym roku na turniej szachów błyskawicznych (niestety koszty noclegów i wyżywienia są zbyt duże na cały pobyt).

Pojechała grupa pięciu zawodników: Jakub Bakalarczyk, Zuzanna Bakalarczyk, Natalia Guzik, Adam Słonina oraz Szymon Wojtasik pod opieką Marcina Wojtasika.

Występ naszych zawodników w turnieju szachów błyskawicznych (3 min. + 2 sek.) uznać należy jako odpowiedni do ich aktualnych możliwości, a Natalii Guzik i Adama Słoniny wręcz bardzo dobry. W grupie do lat 14 Natalia zajęła czwarte miejsce (drugie w roczniku) zdobywając połowę punktów 11/22. Wyprzedziła aktualną Wicemistrzynię Świata do lat 14 w szachach klasycznych – Oliwię Kiołbasę i Mistrzynię Europy sprzed trzech lat (dużo wyżej notowaną) – Alicję Śliwicką. Swoje bardzo dobre miejsce zawdzięcza Natalia świetnemu finiszowi 6 pkt. z ostatnich ośmiu z wyżej notowanymi zawodnikami. W tej samej grupie do lat 14 Zuzia Bakalarczyk sklasyfikowana została na 26 miejscu (7,5 pkt.) grając na miarę swoich możliwości – choć na treningach przed turniejem wydawało się, że może być dużo lepiej. Bardzo dobrze zaprezentował się także Adam Słonina zajmując piąte miejsce w klasyfikacji do lat 10 (8 pkt.). W tej samej grupie Szymon Wojtasik zajął 21 miejsce (6 pkt.).

W grupie do lat 14 Kuba Bakalarczyk sklasyfikowany został na 56 miejscu (8 pkt.) notując przeciętny występ. Pozytywnym jest fakt, że wszyscy nasi zawodnicy zajęli wyższe miejsca niż rozstawienie. Mistrzostwo Europy zdobył Dawid Nawara (Czechy), na drugim miejscu zaledwie szesnastoletni Jan Krzysztof Duda (Polska) – największa nadzieja polskich szachów, a na trzecim Ivan Lopez Salgado (Hiszpania). Należy także dodać wyniki z Mistrzostw w Szachach Szybkich, które rozegrane zostały w sobotę i niedzielę: JAN KRZYSZTOF DUDA MISTRZEM EUROPY (rozstawiony z 69 numerem), oprócz tego jeszcze trzech Polaków w szóstce – 3. Grzegorz Gajewski, 5. Radosław Wojtaszek i 6. Tomasz Warakomski – prowadził naszych zawodników jako trener na II Lidze Juniorów w Szczyrku w 2013 roku.

Wyniki naszych zawodników w Mistrzostwach Europy w Szachach Błyskawicznych 2014 –

grano 11 rund (mecz i rewanż) - w nawiasie zajęte miejsce ogólnie w turnieju i numer rozstawienia: