Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice wieluńskiej „czwórki” wygrały ogólnopolski konkurs na scenariusz gry miejskiej

ryb
Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie „Przestrzeń miejska/regionu - skarbnicą edukacji, pamięci i przygody”. Uczennice „czwórki” stworzyły scenariusz historycznej gry miejskiej na terenie Wielunia.

W konkursie wzięły udział uczennice SP nr 4 Maria Słońska, Magdalena Wojtasik, Aleksandra Walczybok i Adrianna Renćmit, a opiekunem i koordynatorem prac był nauczyciel historii Grzegorz Kucharski. Do organizatorów napłynęły prace z 70 szkół z całej Polski, dlatego możemy śmiało mówić o wielkim krajowym sukcesie uczennic wieluńskiej szkoły. Zadaniem uczestników było przygotowanie zadań do scenariusza gry miejskiej. Projekt przygotowany przez reprezentację „czwórki” obejmuje osiem punktów na terenie Wielunia, m.in. pomnik Witolda Pileckiego, odrestaurowane fundamenty kościoła farnego, czy dawny cmentarz żydowski.

Skierowany do szkół konkurs „Przestrzeń miejska/regionu - skarbnicą edukacji, pamięci i przygody” zorganizowało Centrum Europejskie Natolin, a jego realizatorem był Instytut Europejski w Łodzi. Konkurs wpisał się w projekt pod nazwą Regionalny Ośrodek Dialogu i Edukacji Historycznej (RODEH), współfinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach X edycji Programu „Patriotyzm Jutra”.

Wieluńska młodzież wraz z koordynatorem wzięła udział w 5-dniowej Akademii Wiedzy i Umiejętności RODEH, prowadzonej w Instytucie Europejskim w Łodzi. Organizatorzy konkursu przygotowali innowacyjny blok zajęć o charakterze warsztatowo-wykładowym i turniejowym. Realizowane one były przez partnerów projektu oraz podmioty współpracujące, m.in. Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Instytut Pamięci Narodowej. Zajęcia odbywały się też w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, EC1 Łódź Miasto Kultury i w Muzeum Manufaktury.

Uczennice „czwórki” spotykały się na zajęciach z wieloma historykami - ekspertami zespołu RODEH, m.in. z prof. Przemysławem Waingertnerem, dr. Arturem Rosiakiem, dr. Karolem Dziurdzią, dr. Piotrem Ossowskim, dr. Kamilem Piskałą, dr. Tadeuszem Bogaleckim, Małgorzatą Jędrzejczak-Podogrocką oraz przedstawicielami dyplomacji polskiej, m.in. dr. Pawłem Kowalem (byłym wiceministrem spraw zagranicznych oraz konsulem honorowym Ukrainy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto