Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości. W Kraszkowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą batalion pancerny [FOTO]

ryb
W Kraszkowicach obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę połączono z odsłonięciem tablicy upamiętniającej pobyt w tej miejscowości batalionu pancernego przed 80 laty

Latem 1938 r. na duże manewry wojskowe w powiecie wieluńskim zjechały trzy bataliony pancerne. W Kraszkowicach stacjonował batalion ze Zgierza. W minioną sobotę, 10 listopada, uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę żołnierzy, umieszczoną na kościele w Kraszkowicach. Biało-czerwoną szarfę zdjął Andrzej Wicik, syn kaprala Karola Wicika, pancerniaka, który przebywał tutaj na manewrach 1938 r., oraz wójt gminy Wierzchlas Krzysztof Bednarek. Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza święta. Wartę pełnili rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy" w Łodzi.

Spod kościoła uczestnicy uroczystości udali się przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Wierzchlas do miejscowej szkoły. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i powitaniu gości przez dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Elżbietę Jajczak, głos zabrali m.in. Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek oraz Andrzej Wicik, który przybliżył zebranym losy swojego ojca – pancerniaka. O pobycie żołnierzy na ziemi wieluńskiej 80 lat temu opowiadał również Przemysław Bucki, członek Stowarzyszenia Historycznego "Bataliony Obrony Narodowej" w Wieluniu, z którego inicjatywy społeczność Kraszkowic podjęła się upamiętnienia wydarzeń z 1938 r.

W programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie oraz Stowarzyszenie Kraska. Po występach można było obejrzeć wystawę autorstwa Przemysława Buckiego, dotyczącą pobytu b w Wierzchlesie, Kraszkowicach i Rudzie. Na uroczystości gościła delegacja miasta Zgierza w osobach Adama Zamojskiego oraz Bogusława Kustosika.

- Jestem bardzo szczęśliwy z sobotniego wydarzenia, tym bardziej że moja propozycja upamiętnienia tamtych wydarzeń spotkała się z akceptacją i szczerym zainteresowaniem mieszkańców Kraszkowic, począwszy od dyrekcji szkoły, księdza proboszcza i całej masy ludzi dobrej woli. Mam nadzieję, że odsłonięta płyta pamiątkowa wzbudzi wśród młodego pokolenia zainteresowanie historią swojej miejscowości – mówi Przemysław Bucki.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. 80. rocznicę pobytu batalionu z Poznania świętowała społeczność Wierzchlasa. Do upamiętniania pozostał batalion z Bydgoszczy, który stacjonował w Rudzie. Przemysław Bucki ma nadzieję, ze społeczność Rudy również wyrazi potrzebę pamięci o wydarzeniach 1938 r.

FOTO: Adam Zamojski

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 80. Rocznica Pobytu 1 Batalionu Pancernego w Wierzchlesie [ZDJĘCIA]
Archiwalne zdjęcia batalionów stacjonujących na ziemi wieluńskiej w 1938 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto