Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer Szlakiem Niepodległości w Wieluniu[ZDJĘCIA]

Magdalena Kopańska
Tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, kościół Św. Józefa, pl. Legionów – co mają ze sobą wspólnego? Tworzą Szlak Niepodległości łączący w Wieluniu miejsca związane z odrodzeniem wolnego państwa polskiego.

Inauguracja Pieszego Szlaku Niepodległości w Wieluniu miała miejsce 19 marca – dokładnie w dniu imienin Józefa Piłsudskiego. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz i harcerze. Wartę honorową przy tablicy J. Piłsudskiego wystawiło Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej a mundury z epoki zaprezentowało Stowarzyszenie Historyczne Strzelcy Kaniowscy. To właśnie spod tablicy poświęconej Marszałkowi uczestnicy wyruszyli na biało-czerwony spacer.

Pierwszym punktem na trasie szlaku był budynek banku naprzeciwko ratusza, na którym jeszcze przed wojną odsłonięto tablicę z podobizną Józefa Piłsudskiego.

Kolejnym punktem na trasie szlaku był kościół Św. Józefa, gdzie znajduje się tablica poświęcona Janowi Łączkowskiemu, harcerzowi z Wielunia, który mając zaledwie 17 lat poległ w walkach o obronę Lwowa.

Z kościoła uczestnicy marszu skierowali się na plac Legionów. Nazwa centralnego placu w mieście sięga jeszcze czasów przedwojennych. Legioniści 1 Brygady Legionów Polskich pojawili się na rynku w Wieluniu już w 1914 roku i na pamiątkę tego wydarzenia w październiku 1930 roku Stary Rynek przemianowano na plac Legionów.

Kolejnym punktem na szlaku było Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie dyrektor Jan Książek, inicjator utworzenia Szlaku Niepodległości w Wieluniu przybliżył losy kilku żołnierzy walczących o niepodległość Polski. Wśród nich znalazł się Stanisław Jasiński z Wielunia, żołnierz Polskiej Organizacji Wojskowej, odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

Pieszy Szlak Niepodległości kończy się na wieluńskim cmentarzu. Tam jednym z ciekawych śladów walk o wolność ziemi wieluńskiej jest stożkowaty Pomnik Orląt Polskich upamiętniający powstańców śląskich i żołnierzy wojny bolszewickiej. Jego odsłonięcie w 1924 roku było wielką manifestacją patriotyczną. Był to pierwszy pomnik w województwie łódzkim ku czci poległych żołnierzy. Wydarzenie to odnotowały ogólnopolskie gazety.

Więcej informacji na temat Szlaku Niepodległości w Wieluniu można będzie znaleźć w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spacer Szlakiem Niepodległości w Wieluniu[ZDJĘCIA] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto